e
sv

5 adımda kolay bir Youtube iş kanalı oluşturma

14 Nisan 2022 11:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Aylık 2 milyardan fazla kullanıcısı olan YouTube, en büyük pazarlama platformlarından biridir. İşletmenizin daha fazla görünür olmasını istiyorsanız, olması gereken yer orası. 

Dünyada milyarlarca insanın YouTube’u düzenli olarak kullandığı tahmin ediliyor. O halde neden bu kadar çok işletme bundan çekiniyor? Cevap, korkutucu ve kafa karıştırıcı olabilir. 

Ancak, YouTube’u iş için kullanmanın faydaları, eksilerinden çok daha ağır basar. Bu yüzden endişelerinizi görmezden gelmek ve devam etmek çok önemlidir. İşletmeniz için bir YouTube kanalı başlatmak istiyorsanız, başlamanıza yardımcı olacak bazı basit adımları burada bulabilirsiniz. 

1. AÇIKÇA TANIMLANMIŞ HEDEFLERE SAHİP OLUN 

Her şeyden önce, YouTube’u kullanmaya başlamadan önce bazı hedefleriniz olması çok önemlidir. Ne elde etmeye çalışıyorsun? Ve platformu işiniz için kullanmaktan ne kazanmayı umuyorsunuz? 

Ana hedeflerinizin ne olduğunu öğrendikten sonra, ne tür içerik oluşturacağınızı planlamaya başlayabilirsiniz. 

Ek olarak, aklınızda bir hedef kitleniz olması gerekir. Genel videolar yayınlamak yerine, hedef kitlenizin kim olduğunu ve ne izlemek isteyebileceklerini anlamalısınız. 

2. YOUTUBE KANALINIZI OLUŞTURUN 

Ardından, kanalınızı oluşturma zamanı. Neyse ki YouTube, ihtiyacınız olan her şeyi tamamlamanız için izlemesi kolay adımlarla bu süreci gerçekten basit hale getiriyor. 

Bir kanal oluşturmak için bir Google hesabınızın olması gerekir. Eğer bir tane yoksa, başlamadan önce yeni bir tane oluşturmak kolaydır. 

Ardından, ayarlar seçeneğinden bir kanal başlatabilirsiniz. Ardından, aşağıdakiler dahil olmak üzere işletme bilgilerinizi doldurmanız istenecektir: 

Kanalınızın adı (ideal olarak işletmenizin adını vermek);

İşletme logosu olması gereken bir kanal simgesi ekleyin;

“Kanal resmi” yükleyin. Bu, markanız ile tutarlı olabilir;

“Hakkında” bölümüne şirketinizle ilgili bazı bilgileri girin;

Şirketinizin web sitesini veya bağlantılarını sosyal medyanıza ekleyin;

Posta listenize kaydolmak için bağlantılar eklediğinizden emin olun. 

3. VİDEO İÇERİĞİ YÜKLEMEYE BAŞLAYIN 

Bu, sürecin en iyi kısmıdır – ilk başta zor olsa da! Daha profesyonel görünmek için kamera ve mikrofon gibi bazı video ekipmanlarına yatırım yapmayı tercih edebilirsiniz. Ancak, kısıtlı bir bütçeniz varsa, akıllı telefon kullanarak yine de harika videolar oluşturabilirsiniz. 

Rahatladığınızdan, kendinize güvendiğinizden ve videolarınızı olabildiğince eğlenceli ve ilgi çekici hale getirdiğinizden emin olun. Bu, onları izleyicileriniz için çok daha ilginç hale getirecek! 

Video yapma konusunda daha deneyimli hale geldikten sonra, yaptığınız videoları düzenlemek için daha fazla ekipman veya yazılıma yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. 

4. VİDEOLARINIZI HER YERDE PAYLAŞIN 

Organik olarak biraz trafik alabilirsiniz. Ancak, yalnızca buna güvenmemelisiniz. Videolarınızı hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak mümkün olduğunca çok yerde paylaştığınızdan emin olun. 

Kartvizitleri kullanırken kanal adınızı bunlara eklediğinizden emin olun. Bu şekilde, onları insanlara dağıttığınızda, çevrimiçi video içeriğinize yönlendirileceklerdir. 

Kartvizitiniz yoksa veya yeni, güncellenmiş kartvizitlere ihtiyacınız varsa, BusinessCards.co gibi bir aracı kullanarak çevrimiçi olarak ücretsiz kartvizit oluşturabilirsiniz . 

Kanalınızı çevrimiçi olarak tanıtmak açısından, tüm sosyal medya profillerinize, web sitenize ve (varsa) blogunuza bir bağlantının eklendiğinden emin olun. İlgili videoları mevcut kitlenizle paylaşın. Bu, trafiğinize büyük bir destek sağlayacaktır. 

5. KİTLENİZİ MEŞGUL EDİN 

Kanalınızı oluşturduktan sonra, kitlenizin ilgisini canlı tutmak için sürekli olarak üzerinde çalışmanız gerekir. Sadece unutmak yerine, insanların izleyip izlemediğini görmek için düzenli olarak kontrol edin. 

İnsanlar yorum yaptıysa veya soru sorduysa, sohbet oluşturmak için hemen yanıt verdiğinizden emin olun. Bu, videoya daha fazla değer katacak ve kitlenizin şirket ve ne anlama geldiği hakkında bilgi edinmesine yardımcı olacaktır. 

Etkileşimi izlemek için YouTube analizlerini de kullanabilirsiniz. Geri bildirimleri dikkate alarak videolarınızı hedef kitlenize hitap edecek şekilde ayarlayabilir ve başarılı bir kanal oluşturabilirsiniz!

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

5 adımda kolay bir Youtube iş kanalı oluşturma