e
sv

Alzheimer hastalığını tamamen bitirebilecek yeni bir ilaç üretildi.

29 Eylül 2022 16:17
avatar

admin

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tüm dünyada milyonlarca insanı, ailelerini ve sağlık çalışanlarını etkileyen, hayatlarını kabusa çeviren Alzheimer hastalığına karşı yapılan tek ilaç denemesi, test sonuçlarının çıkmasıyla umut verdi. Şimdiye kadar birçok ilaç firması Alzheimer hastalığı için etkili tedaviler bulmaya çalıştı. Alzheimer hastalığı dünya çapında yaklaşık 55 milyon insanı etkiliyor ve her gün beyni zayıflatıyor. Sadece hastaları değil, ailelerini ve bakım verenlerini de perişan eden Alzheimer hastalığının tedavisindeki son gelişmeler, sayısız insan için bir umut ışığı gibi görünüyor.

ABD merkezli bir Japon ilaç firmasının geliştirdiği “enjekte edilebilir” tipte bir ilaç, beyinde biriken ve hastalığa neden olan proteinleri yok ederek çalışıyor. Şirket yetkilileri, enjeksiyonların sinir hasarını önlemeye yardımcı olduğunu ve hastalara ekstra zaman kazandırdığını söylüyor. 18 ay boyunca ilaç verilen 900 kişi üzerinde yapılan bir testte %27 daha yüksek beyin skorları kaydedildi. University College London’da Demans Profesörü. Rob Howard, “Bu, yalnızca protein birikimini ortadan kaldırmakla kalmayıp aynı zamanda bilişsel gerileme üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteren ilk ilaçtır” dedi.

Eisai’den yapılan açıklamada, gelecek yılın başlarında onay için başvurmayı planladıklarını söyledi. Bu, ilacı hastalar için erişilebilir hale getirmenin ilk adımıdır.

Öte yandan bu ilacın yan etkileri ve fiyatı ne kadar olacağı henüz bilinmemekte bu yüzden bunlar göz önünde bulundurulup ilacın piyasaya sürülmesi biraz zaman alabilir.

Alzheimer Derneği’ne göre, Türkiye’nin nüfusun %8,7’sini oluşturan 65 yaş ve üstü nüfusu hızla artıyor. Ancak bu yüzde artışı diğer yaş gruplarında görülmemektedir. Bu nedenle demans hastalarında hızlı bir artış görüyoruz. Alzheimer hastalığı şu anda dünya çapında 47 milyon insanda var. Türkiye’de 600 bin hane bu hastalıktan etkileniyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Alzheimer hastalığını tamamen bitirebilecek yeni bir ilaç üretildi.