e
sv

Astrobiyologlar, Jüpiter’in buzlu uydularındaki okyanusları araştırmak için Avrupa Uzay Ajansı’nın Juice misyonuna odaklanıyor

13 Nisan 2023 19:57
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Jüpiter’in buzlu uydularını incelemek için Juice (Jüpiter’in Buzlu Ayları Keşfi) adlı bir uzay aracı fırlattı. Roket, Fransız Guyanası’ndaki Kourou’dan TSİ 15.15’te ayrıldı ve Jüpiter’in uydularına ulaşması yaklaşık 8 yıl sürecek.

Juice misyonu, Callisto, Europa ve Ganymede adlı uyduların derinliklerinde okyanuslar olduğu düşünülen koşulları inceleyerek, mikroorganizmaların yaşamı için gerekli koşulların olup olmadığını anlamayı hedefliyor. ESA Bilim Direktörü Prof. Carole Mundell, bu fikrin çılgın bir fikir olmadığını söyleyerek, Dünya üzerinde bile aşırı koşullarda yaşam belirtileri gözlemlendiğini belirtti.

Juice, Temmuz 2031’de Jüpiter sistemine ulaşması bekleniyor ve Ganymede çevresindeki yörüngeye yerleşmeden önce diğer aylara da 35 kez yaklaşmayı deneyecek. Uzay aracında toplam 10 alet bulunacak ve bu aletler arasında yüzey altının ve yüzeyin üç boyutlu haritasını çıkarabilecek bir alet, parçacık dedektörü ve radar da yer alacak. Ayrıca, İngiltere’deki Imperial College London Üniversitesi tarafından tasarlanan “Elektromanyetik Alan Ölçer” de ayların gizli okyanusları hakkında bilgi toplayacak.

Astrobiyologlar, uzun zamandır Mars’ın, Dünya dışında yaşama ev sahipliği yapma olasılığı en yüksek gezegen olduğunu düşünürken, Jüpiter ve Satürn’ün yörüngesindeki buzlu aylar, Evren’in başka yerlerinde yaşam olasılıklarını araştıran astrobiyologların ilgisini çekmeye başlamıştır. Bu nedenle, Juice misyonu, gelecekteki evrende yaşamın var olma olasılığı hakkında önemli bilgiler sağlayabilecektir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Astrobiyologlar, Jüpiter’in buzlu uydularındaki okyanusları araştırmak için Avrupa Uzay Ajansı’nın Juice misyonuna odaklanıyor