e
sv

Avrupa’nın Enerji Krizi: Elektrikli Araçlar ve Asansörler Yasak Gelebilir

15 Aralık 2022 12:35
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bazı Avrupa ülkeleri, doğal gaz arzının yetersiz olduğu istisnai durumlarda asansörlerin yasaklanması ve gerektiğinde elektrikli araç kullanımından kaçınılması gibi katı önlemler masada yatırılıyor.

AB’nin bu kış enerji krizini kesintisiz atlatacağına dair beklentiler, Avrupa referans noktası doğal gazının 340 €/MWh’den 130 €/MWh’ye düşmesiyle birliğin enerji krizini bu kış herhangi bir kesinti olmadan atlatacağı beklentileri son dönemde güçlendi.

Avrupa Birliği ülkeleri de doğal gaz tüketimini %15 oranında kısmayı kabul etti ve birçok ülkede otellerde ve evlerde sıcaklıkların maksimum 19 santigrat dereceye çıkarılması da dahil olmak üzere aylardır birçok ortak önlem alınıyor.

Ekonomim.com’un haberine göre, Fransa ve İsviçre gibi bazı Avrupa ülkelerinde ‘olası’ bir doğalgaz kesintisi olması durumunda alınacak tedbirlere ilişkin hükümetin açıklaması, söz konusu kesintiler ve bazı ortak tedbirler kamuoyunda endişe yarattı. Maksimum iç ortam sıcaklığı 19 santigrat derecedir.

Almanya ve İspanya’da yetkililer, gaz arzının şu anda tam kapasitede olduğuna ve bunun elektrik kesintisi olasılığını azalttığına inanıyor, ancak Uluslararası Enerji Ajansı, AB’nin 2023’te büyük bir gaz kıtlığıyla karşı karşıya kalacağını tahmin ediyor. Özellikle Fransa konuyla ilgili ayrıntılı planlarını açıklarken, İsviçre Avrupa ülkelerinde acil durum tedbirleri açıkladı.

Asansörler Kullanılmayacak

Nükleer enerjiye büyük ölçüde dayanan Fransa’da, nükleer santrallerin bakım ve onarımındaki aksamaların rekor seviyelere ulaşmasının ardından hükümetin açıkladığı acil durum planında asansörlerin kullanımı bile yasaklandı.

Okulların Öğleden Önce Kapaılması

Öğleden önce okulların kapatılması Bazı eğitim tesislerinin günün belirli saatlerinde kapatılması da Fransa’nın öngördüğü istisnai önlemlerden biriydi. Financial Times’tan bir habere göre, konuyla ilgili bir hükümet açıklaması “bazı acil durum çağrı merkezlerinin bile çalışmayabileceği” konusunda uyarıda bulundu.

Elektrikli Araç Yasağı

Fransa’dan enerji tedarik eden İsviçre’nin önerdiği tedbirler arasında en kötü ihtimalle elektrikli araçların sadece iş, zaruri alışveriş ve doktor ziyaretleri gibi zorunlu faaliyetlerde kullanılmasına yönelik tedbirler bulunuyor.

Tüm Bunlarla Beraber

İsviçre hükümeti, vitrin aydınlatması, taşınabilir ısıtıcılar ve geceleri aydınlatma mağazaları gibi gereksiz enerji kullanımını da sınırlayabileceğini söylüyor. En kötümser senaryoda, hükümetin yaklaşık 30.000 şirketi %30 tasarrufa yönlendirebileceği söyleniyor.
Birleşik Krallık’tan Finlandiya, Estonya, İsviçre ve İtalya’ya kadar birçok ülke, bazı telekomünikasyon ağlarında kısa süreli kesintiler yaşıyor. FT haberine göre Telekom operatörleri elektrik kesintilerinin etkisinden kaçınmak için çok çalışıyor.
Gaz paylaşımı ihtiyacına ilişkin endişelerin önemli ölçüde azaldığı Almanya’da merkez bankası, olası bir elektrik kesintisi durumunda ATM’lerin felç olması durumunda acil durumlarda kullanılan nakitte de düzenleme yaptı.
UK’nin Ocak ve Şubat aylarında daha soğuk havalarda saat 16:00 ile 19:00 arasında olası elektrik kesintileri yaşayacağı tahmin ediliyor. Ayrıca son günlerde sıcaklıkların eksi 15 dereceye düşmesi üzerine bazı enerji şirketlerinden günde iki saat tüketimlerini kısmaları istendi. Ulusal Şebeke bu haftanın başlarında hane halkına tüketimi kısmaları için ödeme yapma planını test etti. 2023 kışında gazdan kaçınmak için mücadele eden
Avrupa Birliği enerji bakanı, henüz doğal gaz için bir fiyat tavanı üzerinde anlaşmaya varmadı ve bir anlaşmaya varmak için 19 Aralık Pazartesi günü tekrar bir araya gelmeyi planlıyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Avrupa’nın Enerji Krizi: Elektrikli Araçlar ve Asansörler Yasak Gelebilir