e
sv

Bilişim Teknoloji İçin Cumhurbaşkanından Açıklamalar

29 Aralık 2022 16:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1Milyon İş Projesi7 tanıtım programı kapsamında bilişim sektörü için müjdeli haberi duyurdu. Erdoğan, “Devletin garanti kapsamında teknik yardım paketi olarak açıklanan 200 milyar liralık desteğin 4 milyar lirasını biz ayırdık.

Verileri geliştirmek için KOBİ’lere dönüşüm sürecini tamamlamalarını istiyoruz. Merkezi sektör ve bulut operatörlerini ülkemize çekmek, Mevzuat ve Mali Teşvikler Konusunda çalışıyoruz. Ar-Ge merkezlerinde ve teknoloji geliştirme merkezlerinde çalışan bilgisayar bilimleri personeline %100 uzaktan çalışma desteği sağlıyoruz. Demek ki doğru olanı yapıyoruz. 2023 yılına kadar kamu sektöründeki bilgisayar bilimci sayısını artırmak. Kamu bankaları aracılığıyla bilişim sektöründe start-up’lara 6 ay ödemesiz girişimci kredisi sunuyoruz. 2023 yılı sonuna kadar imalat ve bilgisayar bilimlerinde ek istihdam sağlanan işlere aylık 10.000 lira ikramiye desteği verildi.

Bilişim alanında son dönemde yaşanan gelişmeler birçok alanda vatandaşların işini kolaylaştırmıştır. Teknolojinin gelişmesi sadece ülkemizde değil dünyada da çok sayıda vasıflı işçi yaratmıştır.

İleri teknolojiye dayalı programlama projeleri, çok sayıda iyi eğitimli çalışan gerektirir. Mezunlarımızı geliştirmeye kararlıyız.

Yakın gelecekte mevcut mesleklerin yerini yeni mesleklerin alacağını biliyoruz. Ar-Ge Merkezi, Teknopark ve Tersine Beyin Göçü teşvikleri ile kilit konumdayız.

Geçtiğimiz birkaç ayda, 2030 yılına kadar 100.000 yeni teknoloji şirketi kurma taahhüdümüzü duyurduk. Gelecekteki mesleklerin sayısını 25’ten 100’e çıkardı. İşbaşı eğitim programımızın süresini 6 aydan 9 aya çıkardık.
Gelişimimizin temelini beş temel faktör oluşturuyor. Yatırım, istihdam, ihracat, üretim ve cari fazla ile büyüme. Bu anlayış, yetenekli iş gücünü artırmak amacıyla 2020 yılında başlatılan 1 Milyon Yazılımcı Projesi’nin doğmasına neden olmuştur. Portala kayıt olan vatandaşlar, sistemdeki 33 iş biriminden birini seçerek 216 eğitime katılabiliyor. İlgi o kadar yüksekti ki, projeye devam etmeye ve sistemdeki eğitim sayısını ikiye katlamaya karar verdik.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Bilişim Teknoloji İçin Cumhurbaşkanından Açıklamalar