e
sv

Çin ve Tayvan Gerginliği Çip üretimini Tehlikeye Atıyor!

11 Ağustos 2022 14:23
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyada çip üretiminin yüzde 60 nı karşılayan Tayvan, Çin ile yaşanan gerginlikten dolayı çip krizi kapıda. Taiwan Semiconducyor Manufacturing Company (TMSC) Çip üretiminde öncü bir role sahip.

Amerika üst düzey yetkilisi Nancy Pelosi Tayvan’a gelerek Tayvan-Çin arasındaki gerilimi daha da yükseltmekte. Çin in Tayvan’a kara sularına giriş çıkışları kapatmakla beraber boğaz giriş çıkışları da kapattı. Tatbikatını genişleten Çin, çip krizini hızlandırmakta. Arabaların, Telefonların ve elektronik aletlerde Tayvan’ın yüzde 60 na yakın tek başına çip üretmekte.

TMSC çip şirketinin sahibi Mark Liu yaşanan bu olumsuz olaylardan sonra şu açıklamaları yaptı: “Ne yazık ki TMSC askeri güç veya işgal altında olursa fabrika çalışmaz hale gelir bu da çok sofistike bir üretim tesisi olduğu için Dış dünya Avrupa, Japonya, ABD ile bu malzemelerden faydalanan diğer ülkelerde ve yedek parçalara kadar büyük bunalım yaratır. Açıklamalarında bulundu”.

Mark liu Telefon şirketlerinin buna Apple de dahil telefonların ihtiyacı olan bazı çip modellerini de üretemeyebileceğini açıkladı. Bundan dolayı telefon üretiminde durma noktasına gelebilir buna çoğu elektronik cihazlarda dahil. Günümüzde de hazır yaşanan çip krizi bu olaylardan sonra durma noktasına gelebilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Çin ve Tayvan Gerginliği Çip üretimini Tehlikeye Atıyor!