e
sv

Çip Krizine 280 Milyar dolar Destek

11 Ağustos 2022 03:40
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD Çip Krizine 280 Milyar dolar Destek Verecek!

Çin-Tayvan Gerginliğinden sonra çip üretimi tehlikeye geçti. Çip üretiminin durmasının endişesinden dolayı biden den yasa tasarısı imzalandı ve 280 Milyar dolar destek verilecek.

Çip yasası yürürlüğe girdi ve yarı iletken çip krizine destek geliyor.

Yaşanılan bu Çin ve Tayvan gerginlikten sonra dünya çip alarmında. Tüm elektronik aletlerde ve Araçlarda hatta Telefonlarda kullanılan çipler tehlikede olduğu için ABD harekete geçme kararı aldı. Dünya da yüzde 60 tan fazla çip üretimi TMSC de üretilmekte.

TMSC sahibi, bu savaş eğer devam ederse çip üretiminin tehlikede olduğunu açıklamıştı. ABD başkanı Joe Biden yeni tasarı imzaladı.

 CHIPS and Science Act’ı (Çipler ve Bilim Yasası) imzalayan Joe biden, Senato tarafından geçtiğimiz hafta da onaylandı. Bu yasa çıkacak olan çip krizine çözüm olmakla beraber çip üreticilerine rakip olmak içinde onaylandı. Çin-Tayvan Gerginliğini daha çok artıran ABD, bu tasarı kararını onayladı. ABD başkanı Joe Biden, ülkede yarı iletken endüstriyel yatırımları teşvik etmek için imzaladıklarını ve bunun için 52 Milyar dolar ödenecek.

ABD yarı iletken üretimini artırmak için Micron a 40 Milyar dolar, Qualcomm ve Global Foundries e ise 4,2 milyar dolar sağlanacak.

Joe biden ” Amerika’ya yatırım yapacağız. Amerika’da başaracağız. Amerika’da 21. yüzyılın ekonomik rekabetini kazanacağız” ifadelerini kullandı.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Çip Krizine 280 Milyar dolar Destek