e
sv

Çok Sayıda Gazetecinin Twitter Hesabı Askıya Alındı

16 Aralık 2022 11:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, özel jetinin uçuş verilerini paylaşan bir hesabı askıya aldı ve sahibini dava etmekle tehdit etti. Ardından, CNN, Washington Post, Mashable ve New York Times’tan konuyu işleyen teknoloji muhabirlerinin Twitter Hesapları birer birer askıya alındı.

Twitter, Musk’ın özel uçuşları hakkında halka açık bilgiler paylaştıktan yıllar sonra popülerlik kazanan 20 yaşındaki bir öğrenci hesabını askıya aldı. Yaklaşık 500 bin takipçisi bulunan @ElonJet profil hesabını ziyaret edenler, “Hesap askıya alındı: Twitter, Twitter kurallarını ihlal eden hesapları askıya alır.” İfadesi belirdi.

Central Florida Üniversitesi ikinci sınıf öğrencisi Jack Sweeney’nin hesabının hangi kuralları ihlal ettiğine dair hiçbir ayrıntı yoktu. Gelişmenin ardından Elon Musk, Los Angeles’ta oğlunun X Æ A-12 isimli oğlunu taşıyan aracın takip edildiğini ve konum verilerinin çalındığını ifade eden bir tweetinde, “Aileme zarar verilmesini destekleyen Sweeney ve kuruluşlara karşı yasal işlem yapılıyor” dedi.

CNN, Washington Post, Mashable ve The New York Times’tan teknoloji muhabirlerin hesapları daha sonra birer birer askıya alındı. Hesapları askıya alınan gazeteciler geçtiğimiz günlerde Musk’ın özel jeti ElonJet’in askıya alınmasıyla ilgili makaleler yayınlamışlardı.

New York Times teknoloji muhabiri Ryan Mac, yeni bir Twitter hesabı açtı ve hesabı askıya alınmadan önce herhangi bir uyarı almadığını, hesabının kalıcı olarak askıya alınma nedeni ile ilgili şirketten herhangi bir bildirim almadığını yazdı.

Washington Post yaptığı açıklamada, teknoloji muhabiri Drew Harnell’in askıya alınmasının “Elon Musk’ın Twitter’ı ifade özgürlüğüne adanmış bir platform olarak kullanma iddiasıyla çeliştiğini” söyledi.

CNN ayrıca şu yorumu yaptı: “Twitter’ın artan oynaklığı ve istikrarsızlığı, platform kullanıcıları için inanılmaz derecede endişe verici olmalı.”
Öte yandan hesabı aniden askıya alınan gazetecilerden Donie O’Sullivan, CNN’den Anderson Cooper’a “Görünüşe göre Musk beğenmediği hesapları yok ediyor” dedi.

Açıklamalarında kendini ‘ifade özgürlüğü savunucusu’ olarak tanımlayan iş insanı, daha önceki bir paylaşımında söz konusu hesabı açık tutma sözü vererek, “İfade özgürlüğü taahhüdüm, doğrudan kişisel güvenlik riski oluştursa bile, uçağımı takip eden hesabı yasaklamamaya kadar uzanıyor” diye yazmıştı.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Çok Sayıda Gazetecinin Twitter Hesabı Askıya Alındı