e
sv

Dijital bağımlılığı nasıl azaltabiliriz?

17 Haziran 2022 10:20
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Teknoloji artık günümüzün vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Özellikle iş ve alışveriş hayatımızın dijitalleşmesiyle birlikte teknolojisiz geçen bir dakikamız neredeyse yok. Tabi bunun yanında akıllı telefon alanında yapılan inovasyon çalışmaları ile süreci daha etkili ve kolay hale getirdi.

Dedikya teknolojisiz geçen neredeyse bir dakikamız yok. Durum böyle olunca insan üzerinde oluşan olumsuz durumlar da artmaya başladı. Olumsuz durumların başında ise uzmanların ifadesiyle dijital bağımlılık dediğimiz yeni bir kavram ortaya çıktı. İnsanlar özellikle gençler dijital dünyanın bağımlısı haline gelmeye başladı. Küçük yaşlarda başlayan teknoloji kullanımı gençlerin psikolojilerini, ruh ve benden sağlığını, eğitimlerini, sosyal ilişkilerini büyük bir oranda sekteye uğratır hale getirdi. Burada ailelerin bilinçli olmayışı en büyük etkenken, gençler arasında popüler hale gelen sosyal medya paltformları da bu bağımlılığı pekiştiren ana etkenlerden birisi oldu.

Peki, dijital bağımlılığı nasıl azaltabiliriz?

Aslında bunun net keskin bir cevabı yok. Ancak yola gerek ailelerin gerekse çocukların bilinçlendirilmesiyle başlamak en doğru adım olacaktır.

İHTİYACI BİLMEK ÖNEMLİ

İlk olarak teknolojiye neden ihtiyaç duyduğumuzu belirlemek lazım. Örnek vermek gerekirse; ilk okula giden bir öğrenci için telefon sadece iletişim, bilgisayar veya tablet de sadece derslerine daha iyi hazırlanmak için kullanabileceği bir araç olmalı.

SÜRE SINIRI ŞART

Kesinlikle teknolojik bir araçla uğraşırken bir zaman sınırlamasının olması gerekiyor. Süresiz bir teknoloji kullanımı dijital bağımlılık yaratır.

FİZİKSEL AKTİVİTE

Sosyalleşmenin teknolojiden ibaret olmadığını yeniden yeniden ama yeniden hatırlamak lazım. Daha fazla fiziksel aktivitenin yapılacağı programlar yapmak dijital bağımlılığı azaltıcı ve teknolojinin daha yerinde kullanımını artırır.

OTOKONTROL

Otokontrolü geliştirici terapiler veya çalışmalar yapmak lazım. Sonuç olarak bu bir irade meselesi ve teknolojiyi doğru ve yerinde kullanmak irademize bağlı bir şey.

HER GÜN KİTAP OKUMAK

Teknolojiyi doğru kullanma veya dijital bağımlılığı azaltmanın en önemli yollarından bir tanesi de kitap okumak. E-Kitaptan bahsetmiyorum. Eline fiziki bir kitap alıp okumak. Bu dijital hayatımızı kontrol etmenize büyük yarar sağlayacaktır.

HER GÜN YAZI YAZMAK

Evet akıllı telefonlar ve akabinde gelen soyal medya ağları ile iletişim tamam dijital ortama taşındı. Eskinden iletişimin temel taşı mektup yazmaktı ancak günümüzde artık bir anlık mesajlaşma evrildi. Dijital bağımlılığı artıran en önemli nedenlerden bir tanesi de saatlerce mesajlaşmak. Mesajlaşmayı ihtiyaca binaen yapmak lazım. Elbette mesajlaşma yoluyla sohbet yapılabilir ama bunun bir sınırının olması gerekiyor. Bunu biraz daha azaltmak için günlük tutulabilir, hikaye veya roman yazılabilir. Bu hem insan ruh sağlığına çok iyi gelecektir.

Yani sonuç olarak teknoloji avucumuzun içinde ona nasıl şekil vereceğimiz elimizde. Burada kritik nokta teknolojiye bağımlı olmadan uyum içinde hayat sürmek.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Dijital bağımlılığı nasıl azaltabiliriz?