e
sv

Ege’nin Ünlü Adası Santorini, Bilim İnsanlarına Göre Aktif ve Tehlikeli Bir Yanardağ Olarak Görülüyor

01 Mayıs 2023 16:47
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Santorini: Doğal Güzelliklerin Arasında Tehlike Çanları Çalıyor

Doğu Akdeniz’in en aktif ve muhtemelen de en tehlikeli sualtı yanardağı Kolumbo, Yunanistan’ın en ünlü turistik adalarından biri olan Santorini’ye yalnızca 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Santorini, son 400 bin yılda 100’den fazla patlama yaşamış, Avrupa’nın en önemli volkanik alanlarından biri olan Helen yayının bir parçası. Santorini’nin eşsiz güzelliği, aktif bir yanardağa borçlu olduğu için, birçok bilim insanı adanın tehlikeli doğasına dikkat çekiyor.

Jeologların yaptığı araştırmalar, Kolumbo’nun Tunç Çağı’nda şiddetli bir patlama yaşayarak türünün tek örneği olan yarı batmış haldeki kalderayı oluşturduğunu gösteriyor. Yanardağ patlaması sonucu toprağın çökmesiyle oluşmuş volkanik yer şekline kaldera adı veriliyor. Ancak aynı patlamanın tüm Akdeniz’i etkilediği ve bütün bir uygarlığı yok ettiği de biliniyor.

Çeşme-Bağlararası arkeolojik alanında yapılan araştırmalar, o volkanik patlamada tsunaminin de meydana geldiğini ve dev dalgaların bugünkü Türkiye kıyılarını da etkilediğini ortaya koymuştu.

Bugün ise, yanardağ yüzlerce yıldır patlamamasına rağmen, asla ölmediğini ve tehdidinin devam ettiğini söyleyen jeologlar var. Son 20 yıldır memleketi Santorini’deki her keşif gezisine katılan Atina Üniversitesi’nden jeolog Evi Nomikou, Kolumbo’nun patlaması halinde onlarca kilometre yüksekliğe ulaşan bir duman sütunu üretebileceğini ve tıpkı Tunç Çağı’ndaki gibi bir tsunamiyi tetikleyebileceğini belirtiyor.

Geçen yıl Santorini’yi ilk kez ziyaret eden derin sondaj araştırma gemisi JOIDES Resolution’ın keşif şefi Tim Druitt ise “Neyse ki volkanlar patlamadan önce yeteri kadar uyarı veriyor” diyerek biraz rahatlatıcı bir açıklama yapıyor. Yaklaşık 10 yıl önce volkandaki aktivitenin arttığı tespit edilmiş ve bu da bir endişe dalgasına yol açmıştı. Ancak aktivite o zamandan beri azalma eğiliminde.

Ancak bütün bu uyarılara rağmen, Santorini’nin doğal güzelliklerini keşfetmek için her yıl binlerce turist adaya akın ediyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Ege’nin Ünlü Adası Santorini, Bilim İnsanlarına Göre Aktif ve Tehlikeli Bir Yanardağ Olarak Görülüyor