e
sv

Elon Musk, Starlink’i İran da Erişime Açtı.

25 Eylül 2022 17:07
avatar

admin

 • e 3

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

SpaceX’in CEO’su dünyaca ünlü iş adamı Elon Musk, devam eden protestolar sırasında İran’da Starlink’i başlattı. İran’da artan internet kaosu ve hükümet kısıtlamalarının ardından Elon Musk, Starlink istasyonları ve internet erişimi sağlayan Starlink uydu erişiminin artık aktif olduğunu duyurdu. İran’daki internet erişim sorunlarına rağmen Elon Musk, Starlink’i etkinleştirerek yanıt verdi. Starlink uydularının İran’da nasıl çalıştığını merak konusu.

Dünya yörüngesinde yaklaşık 3000 adet küçük Starlink uyduları bulunmaktadır. Bu uydular takım halinde olup Dünyadan tam 550 km yukarda alçak Dünya yörüngesindedir. Uydulardan gelen İnternet sinyalleri ya yerel olarak yayınlanır ya da doğrudan Starlink yönlendiricilerine bağlanan yer alıcı-vericilerine gönderilir.

Starlink, her türlü koşularda ve herhangi bir şebeke sorunu olmadan kullanıcıların daha iyi internet erişimine olanak sağlar. Uzun vade de sayısını 42000’e kadar artırılacağı söyleniyor. Yörüngedeki tüm Starlink uyduları ile hizmet dünya çapında sunulacak. Şu anda ABD, Kanada, Avrupa’nın çoğu ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere 32 ülkede mevcut.

Starlink İran’da aktif edildi:

İran hükümeti, vatandaşlarının internet erişimini engelliyordu. Vatandaşlar daha sonra Elon Musk’tan Starlink uydularını kullanarak İnternet erişimi sağlamasını istedi. Elon Musk, Starlink uydularının İran’da aktif etmeyi kabul etti. Vatandaşlar artık Starlink üzerinden internet erişimi sağlıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Elon Musk, Starlink’i İran da Erişime Açtı.