e
sv

En tehlikeli mobil uygulamalar hangileri?

30 Mayıs 2022 11:20
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İçinde birinden farklı uygulamalar olan dijital marketler hayatımızın olağan parçası haline gelmiş durumda. Milyonlarca insan gündelik hayatında iş veya eğlencesi için gerek Google Play Store’dan veya gerekse App Store’dan birçok mobil uygulama indiriyor. Milyarlarca dolarlık bir ticaret alanı alan bu platformlarda farkında olmadığımız bir sürü tehlikede söz konusu.

Kolay yoldan para kazanmayı amaçlayan siber korsanlar, insanların kişisel bilgilerini çalmak için sahte ve kötü amaçla hzırlanmış mobil uygulamalarla bu platformlarda yer ediniyor. Siber zorbalar söz konusu uygulamalar ile sessizce birçok bilginizi de ele geçiriyor. Bu bilgiler arasında şifreleriniz ve banka bilgileriniz de var. Bu konuya ilişkin en son yayınlanan bir rapor, bu yılın en tehlikeli mobil uygulamalarını ortaya çıkardı.

İşte 2022’yılının en tehlikeli mobil uygulamaları;

Raporda verilen listeye bakıldığı zaman en dikkat çeken uygulamalar ise antivürüs uygulamalarının olduğu görülüyor. Bu uygulamalar, insanların korkularından ve güvenlik ihtiyaçlarından nemalanıyor. Bunun için de popüler antivürüs ve temizlik uygulamaları ile benzer isim ve görünüm uygulanıyor. O kadarki işi ilerletmişlerki listede bulunan uygulamalardan ikisi doğrudan aynı isimle kişinin karşısına çıkıyor.

En tehlikeli mobil uygulamaların isimleri:

1- Atom Clean-Booster Antivirus

2- Antivirus Super Cleaner

3- Alpha Antivirus Cleaner

4- Powerfull Cleaner Antivirus

5- Center Security Antivirus

Yukarda ismi geçen uygulamalardan birisini telefonunuzda kullanıyorsanız çabuk davranmanız gerekiyor. Bu konuda yapmanız gereke öncelikli şey ise hızlı bir şekilde telefonunuzda bulunan bu uygulamaları ve arkasında bıraktığı bütün dosyaları silmek olmalıdır. Hatta bununla yetinmeyip telefonunuzu sıfırlamak temiz bir başlangıç olabilir. Daha sonra hem bankalarınızın hem de sosyal medya hesaplarınızda kullandığınız sizin için önemli bütün hesapların şifresini değiştirmeniz lazım.

Şunu da unutmamanız gerekiyor; Bir problem yaşadığınız taktirde Google ve Apple platformları sorumluluk kabul etmiyor. Bu durumdan dolayı cihazınıza yüklediğiniz uygulamalar konusunda kesinlikle dikkatli olmanızda sizin için fayda var.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

En tehlikeli mobil uygulamalar hangileri?