e
sv

Eski telefonlara ilgi giderek artıyor

22 Mart 2022 09:52
“Aptal” telefonlar diye isimlendirilen cihazlar, yeniden ilgi görmeye başladı. Yazılım firması Semrush’ın hazırladığı bir rapora göre, bu cihazlar için Google’dan yapılan aramalar 2018 ile 2021 yılları arası yüzde 89 arttı.
avatar

admin

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Şimdilik satış adedine ulaşmak zor olsa da, yayımlanan başka bir rapora göre, küresel çapta satışlar 2019 yılında 400 milyon iken, bu rakam geçtiğimiz yıl bir milyar adede ulaşmış durumda.

Diğer yandan, Deloitte tarafından geçen yıl yapılan bir araştırma, İngiltere’de her 10 cep telefonu kullanıcısından birinin “aptal” telefonu olduğunu söyledi.

YENİ NOKİA 3310 

Fiyat karşılaştırma sitesi Uswitch.com‘da cep telefonu uzmanı olan Ernest Doku, ilk kez 2000 yılında piyasaya sürülen ve tüm zamanların en çok satan cep telefonlarından biri olan Nokia’nın 3310 telefonunun 2017’de yeniden piyasaya sürülmesinin gerçekten canlanmayı tetiklediğini söyledi.

PİL ÖMRÜ VE DAYANIKLILIK

Bu telefonlar, performans veya işlevsellik söz konusu olduğunda en yeni Apple ve Samsung modelleriyle rekabet edemeyecekleri doğru olsa da, pil ömrü ve dayanıklılık gibi önemli alanlarda “akıllı” telefonları gölgede bırakabiliyor.

Bir “aptal” telefon üreticisi New York’tan Light Phone’un da kayda değer verileri var. Firmanın telefonları, “biraz daha akıllı” olarak değerlendiriliyor. Kullanıcıların müzik ve podcast’leri dinlemesine ve Bluetooth ile kulaklıklara bağlanmasına izin veriyor. Yine de firma, telefonlarının “asla sosyal medya, tıklama tuzağı haberleri, e-posta, internet tarayıcısı veya endişe uyandıran başka bir sonsuz beslemeye sahip olmayacağını” taahhüt ediyor.

SATIŞLAR GEÇEN YIL ÇOK İYİ

Şirket, satışların 2020’ye kıyasla yüzde 150 artarak 2021’de finansal performans açısından en güçlü yılını kaydettiğini söylüyor.

Bu telefonlar 99 dolara satılıyor. Birçok aptal telefonun fiyatı 10 dolara kadar inebiliyor. Light Phone kurucu ortağı Kaiwei Tang, “Uzaylılar dünyaya gelseydi, cep telefonlarının insanları kontrol eden üstün türler olduğunu düşünürlerdi” diyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Eski telefonlara ilgi giderek artıyor