e
sv

Geçmek Bilmeyen 3’lü Salgın, Hastanelerde Kuyruk Oluştu!

04 Ocak 2023 16:18
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Acil servisler ve poliklinikler yeni yeni solunum yolu hastalıkları şikayetleriyle doldu. Kulak Burun Boğaz uzmanı Şentürk, bir öncekine göre uzun süreli rahatsızlıkların nedenini şöyle açıkladı:

“Bu yıl üçlü bir salgınla karşı karşıyayız. Bilinmese de Kovid-19 hala zirvede. İnfluenza ve betaya ek olarak. Çünkü insanlar maske kullanmayınca, ardı ardına enfeksiyonlar oluyor ve hiç iyileşemeyecek gibi görünüyor.”

Bu kış koronavirüs, beta ve grip salgınları ile hastalanan insanlar, geçmeyecek bilmeyen hastalıklara çare bulmak için hastanelere akın etti.
Vatandaşlar, devlet ve özel hastanelerde tedavi ve teşhis için eskiye oranla uzun kuyruklar oluşturdu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Yusuf Şentürk çok önemli uyarılarda bulundu.

KIŞIN GELİŞİ İLE VAKA SAYISINI ARTIRDI

Eskiye göre daha uzun süren solunum problemlerinin nedenlerini açıklamak için Opr. Dr. Yusuf Şentürk, “Bu yıl üçlü bir salgınla karşı karşıyayız. Bilinmese de Kovid-19 hala zirvede. Ayrıca influenza ve beta enfeksiyonu da güçlü bir şekilde görülüyor. Bu da üçlü bir salgına neden oldu. İnsanlar bir anda tüm virüslere yakalanamaz ama yine kapalı bir ortama döndük. Kış mevsimiyle birlikte vaka sayısı arttı.

Bu yıl beta ve grip salgınlarının artmasıyla insanlar üçünü bir arada gördükleri için hastalıkları sanki yok olmamış gibi düşünmeye başladılar. Hastalar, özellikle çocuklar, beta enfeksiyonuna yakalanır. Bağışıklık sistemi zayıflar. Ondan sonra üşütür, belki bu arada Kovid-19’dur. Bu nedenle bu yıl maske takmaya kapalı ortamda devam edilmelidir. Doğada milyonlarca virüs vardır. Listelerimizde virüslerin yanı sıra soğuk algınlığı virüsleri de yer almaktadır. İnsanlarda tekrarlayan enfeksiyonlara neden olurlar. İnsanlar nezle olduklarında başka virüsleri de kapabilirler. Gribin varyantları vardır. Bunlar art arda enfeksiyonlara neden olabilir. “İnsanlar maske takmadıkları için tekrar tekrar enfeksiyon kapıyorlar ve asla iyileşmiyor gibi görünüyorlar” dedi.

ANTİBİYOTİK KULLANIMI GEREKLİ DEĞİL

Özellikle bir beta virüs sonrasında gerekli tedavi zamanında yapılmazsa çok karmaşık bir sürecin yaşanma ihtimalinden bahsediyoruz, Opr. Dr. Şentürk, “Gripte semptomatik tedavi vermek gerekiyor. Gribin antibiyotikle tedavisi şart değil. Çok ağır vakalarda doktor antiviral ilaç önerebiliyor. Ayrıca hastalık yatak istirahati ile tedavi ediliyor. Çok sıvı ve ateş düşürücü ilaçlar. Gripte de aynı tedavi uygulanır. Antibiyotik tedavisi beta da muhakkak yapılmalıdır. İlk 10 gün içinde antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Aksi takdirde kalp, böbrekler ve eklemler gibi yaralanmalara veya ölüme neden olabilecek bir süreç başlayabilir. Bu nedenle hastalar için uygun kriterler tanımlanır. Laboratuvarlarda hızlı testler mevcuttur. Ayrıca COVID teşhisleri de yapılabilmektedir. Tedavisinde hastanın durumuna göre tedavi yöntemi belirlenir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Geçmek Bilmeyen 3’lü Salgın, Hastanelerde Kuyruk Oluştu!