e
sv

Güney Kore de Ölüme Yol Açan Beyin Yiyen Amip

28 Aralık 2022 11:14
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güney Kore, insan beynine burundan giren “beyin yiyen amip” olarak da bilinen Naegleria fowleri’den ilk ölümü bildirdi.

Güney Kore’de çamurlu sular, göl ve göletler gibi durgun sularda yaşayan ve “beyin yiyen amip” olarak da bilinen “Naegleria fowleri”nin ilk ölümünün insan beynine girdiği bildirildi, Burun yoluyla.
Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı’ndan (KDCA) duyurulan açıklamada, “Yurt dışından yeni dönen bir menenjit hastasında Negleria fowler enfeksiyonu ilk kez doğrulandı.” 10 Aralık’ta Güney Kore’ye dönen ve 21 Aralık’ta yaşamını yitiren hastanın 4 aydır Tayland’da kaldığı ve baş ağrısı, ateş, kusma, konuşma bozukluğu gibi semptomlar geliştirdiği öğrenildi.

Naegleria fowleri, “Beyin yiyen amip” olarak da bilinen çamurlu sular, göller ve yüzme havuzları gibi durgun sulara bulaşıyor. Primer amipli meningoensefalit (PAM) adı verilen menenjite neden olan Naegleria fowleri, burun akıntısı, yüksek ateş, mide bulantısı, baş ağrısı ve göz ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Çoğu durumda, kısa süre içinde kafa karışıklığı, koma ve ölüm meydana gelir. Naegleria fowleri termofilik bir amip olduğundan küresel ısınma nedeniyle vaka sayısında artış beklendiği bilinmektedir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Güney Kore de Ölüme Yol Açan Beyin Yiyen Amip