e
sv

İkinci el araçlarda 6 ay, 6 bin km zorunluluğu!!

17 Ağustos 2022 16:58
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde otomobil fiyatlarındaki artış kullanıcıları olumsuz etkiliyor. Elbette ülkemizdeki yüksek enflasyon, kur farkları ve vergiler nedeniyle bu fark diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha hızlı artıyor. Aynı zamanda fırsatçılık da başladı. Ancak Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bu durumun yaşanmaması için ticari amaçla satın alınan yeni otomobil modellerine satış yasağı uygulanacağını söyledi.

Resmî Gazete ‘de bugün yayınlanan yönetmelikle birlikte uzun süredir beklenen otomobil satışı yasağı resmiyet kazandı. Ticari araç alıcılarının bayilerden araç alıp çok daha yüksek fiyatlara listelemelerinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Ayrıca araba alıp satarak gelir elde eden şirketlerin artık sıfır araba satması yasaklandı. Yani bir galeri, bayiye gider ve yeni bir araba alırsa, arabayı en az 6 ay elinde tutmak zorunda kalacaktır. Bununla beraber bu arabaların da satılabilmesi için 6.000 km yol kat etmesi gerekiyor.

Hangi araçlar yasaktan etkilenmiyor?

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, sadece otomobil ve arazi araçlarının pazarlanmasını ve satışını kısıtlayan düzenlemelerle. Kamyonlar, otobüsler, kamyonetler vb. Araç türleri bu kısıtlama kapsamında değildir.

Kişiler araç satabilir mi?

Aracını şahsi olarak satmak isteyenler için en fazla 3 araç olmak üzere ay ve kilometre sınırı yoktur. Yani eğer kişi bir yıl içerisinde 3 araca kadar satış yaparsa bakanlığın koyduğu yasak kişi için de geçerli sayılacaktır ve 6 ay 6 bin kilometre tarifesi uygulanacaktır.

Kısıtlama ne zaman başlayacak ne zaman bitecek?

Söz konusu yasak, 15 Eylül 2022 tarihinde yürürlüğe girecek ve 1 Temmuz 2023 tarihinde sonlanacak fakat Bakanlık isteğine bağlı olarak bu süreç 6 ay daha uzatıla bilinecek.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

İkinci el araçlarda 6 ay, 6 bin km zorunluluğu!!