e
sv

NASA, Mars habitatı için insanlar üzerindeki etkileri araştırmak amacıyla bir yıllık deneyler yapacak

13 Nisan 2023 00:30
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NASA, gelecekte yapılacak Mars görevlerinin insanlar üzerindeki etkilerini araştırmak için Dünya’da bir “Mars habitatı” oluşturacak. Bu habitat, dört küçük oda, bir spor salonu ve kırmızı kumla tabana serilecek şekilde tasarlanacak. Gönüllüler, bir yıl boyunca bu ortamda yaşayacak ve insanların uzun izolasyon sürelerine karşı dayanıklılığını test etmek için üç ayrı deney yapılacak. Bu deneylerde, deneklerin fiziksel ve zihinsel sağlıkları izlenecek, su kullanımının kısıtlanması veya ekipman arızaları gibi stresli durumlara verdiği tepki test edilecek. İlk deneye katılacak dört gönüllünün bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik geçmişlerine uygun olarak seçileceği belirtildi. Habitat, üç boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilecek ve gönüllüler, iki banyo, bitki yetiştirme için bir çiftlik, tıbbi gereksinimler için bir oda, boş vakitleri geçirmek için bir alan ve birkaç iş istasyonunu içeren “Mars Kumulları Alfa” adlı 160 metrekarelik bir barınakta yaşayacak. Astronotlar, kayışlarla bağlanarak bir koşu bandı üzerinde yürüyecek ve uzun yürüyüşleri canlandırmak için de kullanılacak. NASA yetkilileri, bu verilerin, astronotların Mars’taki kaynak kullanımını daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını belirtti.

NASA, uzay keşifleri için önemli bir adım daha atıyor. Dünya üzerinde Mars habitatının oluşturulacağı ve farklı ekiplerin birer yıl katılacağı deneylerle gelecekte yapılacak görevlerin insanlar üzerindeki etkileri araştırılacak.

Haberlere göre, Mars habitatı dört küçük oda, bir spor salonu ve kırmızı kum ile oluşturulacak. Gönüllüler bir yıl boyunca bu ortamda yaşayacak ve böylece gelecekteki Mars görevlerinin nasıl olacağı araştırılacak. Bu araştırmanın adı Mürettebat Sağlığı ve Performansı Keşif Analoğu (CHAPEA) olarak belirlendi ve üç ayrı deney, ABD’nin Texas eyaletindeki NASA’nın Houston tesislerinde yapılacak.

Deneylerde, insanların uzun süreli izolasyonlara karşı dayanıklılığını daha iyi anlamak için deneklerin fiziksel ve zihinsel sağlıkları izlenecek. Araştırmacılar, deneklerin su kullanımının kısıtlanması veya ekipman arızaları gibi stresli durumlara verdiği tepkiyi de düzenli olarak test edecekler. Bu yaz başlanması planlanan ilk deneye dört gönüllü katılacak.

CHAPEA deneylerinin baş araştırmacısı Grace Douglas, elde edilecek verilerle NASA’nın astronotların Mars’taki kaynak kullanımını daha iyi anlayacağını söyledi. Douglas, “Astronotlara sağlayacağımız malzemelerle onları destekleyip destekleyemeyeceğimizi anlamak istiyoruz. Bu veriler kritik kaynak kararlarını vermek için gerçekten önemli olacak. Böylesine uzak bir görev için, çok katı malzeme sınırlamaları olacaktır” ifadelerini kullandı.

Habitatın başka bir özelliği de üç boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilecek olması. Gönüllüler, iki banyo, bitki yetiştirmek için bir çiftlik, tıbbi gereksinimler için bir oda, boş vakitleri geçirmek için bir alan ve birkaç iş istasyonunu içeren “Mars Kumulları Alfa” adlı 160 metrekarelik bir barınakta yaşayacaklar. Aslında bir hangarın içinde bulunan ancak bir hava kilidiyle çıkılacak olan “dış mekanda” ise Mars habitatı inşa edilecek.

Astronotlar, Kızıl Gezegen’in daha az yer çekimini simüle etmek için oluşturulan kayışlarla bağlanarak bir koşu bandı üzerinde yürüyecekler. NASA Davranışsal Sağlık ve Performans Laboratuvarı Başkanı Suzanne Bell, koşu bantlarının, dört gönüllünün numune

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

NASA, Mars habitatı için insanlar üzerindeki etkileri araştırmak amacıyla bir yıllık deneyler yapacak