e
sv

Nasa, Uzay Aracı DART çarpışma anını görüntüledi.

01 Ekim 2022 14:18
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

NASA, DART uzay aracı yörüngesini değiştirmeye çalıştığı asteroid ile çarpışmadan önce Gezegen Savunması testinin ilk ayrıntılı görüntülerini yayınladı.

NASA’nın Dual Asteroid Orbiter (DART) uzay aracı, Dünya’dan yaklaşık 11 milyon kilometre uzakta olması planlanan bir asteroid ile başarılı bir şekilde çarpıştı. NASA, Hubble ve James Webb teleskopları arasındaki çarpışmanın ayrıntılı görüntülerini ilk kez paylaştı.

Bununla birlikte, 325 milyon dolarlık DART (Dual Asteroid Orbiter) görevinden alınan görüntüler, uzay aracının yaklaşımını ve ardından çarpma flaşını gösteren iki tonlu bir animasyonda birleştirildi. Fotoğraflar NASA’nın James Webb ve Hubble Uzay Teleskopları tarafından çekildi. Görüntüler, asteroid Didymos’un Dünya’dan 11 milyon kilometre uzaktaki uydusu Dimorphos ile çarpıştığını gösteriyor.

NASA direktörü eski astronot Bill Nelson, “Webb ve Hubble, NASA’da her zaman doğru olduğunu bildiğimiz şeyi kanıtlıyor: birlikte çalıştığımızda daha fazlasını öğreniyoruz” dedi. Webb ve Hubble, uzayda aynı anda aynı hedefin görüntülerini yakalayan ilk Uzay Teleskopları. “Bütün insanlık, DART misyonu ve Webb, Hubble ve yer tabanlı teleskoplardan gelen diğer keşifler hakkında gelecekteki keşifleri dört gözle bekliyor.”

Öte yandan, geçen pazartesi günü DART göreviyle ilgili bir basın toplantısında, çarpışmanın etkisinin Dimorphos’u Didymos çevresindeki normal yörüngesinden çıkarmak için yeterli olup olmayacağını bilmenin iki ay kadar sürebileceğini açıkladı. Bilim adamları, asteroidin yörüngesinden herhangi bir sapmayı değerlendirmek için yer tabanlı teleskoplarla Dimorogos’u inceliyorlar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Nasa, Uzay Aracı DART çarpışma anını görüntüledi.