e
sv

NASA yaşanabilir gezegene kenetleniyor

11 Mart 2022 21:23
NASA'nın uzay araştırmaları için uzaya gönderdiği James Webb Teleskobu, birkaç ay içinde bilimsel çalışmalara resmen başlayacak. Bilim insanları ise Webb Teleskobu için şuanda bir hedef belirlemiş durumda.
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kanadalı dünyaca ünlü astronot Chris Hadfield, Kepler-442b isimli gezegenin James Webb Teleskobu için şimdilik uygun bir hedef olacağını belirtti. Dünya’dan yaklaşık 1200 ışıkyılı uzakta bulunan Lyra takımyıldızı içinde olan Kepler-442b, kendi yıldız sisteminin yaşanabilir alanda yer alıyor.

Hakemli bilimsel dergi olan The Astrophysical Journal’da 7 yıl önce çıkan bir araştırma yazısında Kepler-442b gezegeninde sıvı halde su bulma ihtimallerinin çok fazla olduğu belirtilmişti. Araştırmacılar bir adım öteye gidip bu gezegenin Dünya’dan daha yaşanabilir koşullara sahip olduğunu iddia etmişti.

Yenilikçi teleskop, evrende geriye bakacak

Yaklaşık 10 milyar dolar değerinde olan James Webb Teleskobu, birbirinden çok farklı uzak gezegenleri inceleyecek, yaşamın yapı taşlarını bulma umuduyla, Dünya’nınkine benzer atmosferleri araştıracak ve başka gezegenlerde organik moleküller saptamaya çalışacak.

Gelmiş geçmiş en güçlü teleskop diye nitelenen teleskobun bir diğer amacı da yıldızların evriminin daha iyi anlaşılmasını sağlamak. Kızılötesi ışıkta gözlem yapan araç, bir zaman makinesi görevi görecek.

Güçlü teleskopları kullanarak çok uzaktaki gök cisimlerini inceleyen bilim insanları, ilgili gök cisminden gelen ışığın Dünya’ya ulaşma süresi uzadığı için “zamanda geriye bakma” imkanı yakalıyor.

NASA yetkililerine göre James Webb Uzay Teleskobu 13,5 milyar yıl öncesini, yani evrenin yeni oluştuğu zamanı gözlemleyebilecek kadar güçlü.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

NASA yaşanabilir gezegene kenetleniyor