e
sv

NASA’nın DART misyonu, asteroid Dimorphos ile başarıyla çarpıştı.

27 Eylül 2022 13:47
avatar

admin

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) adlı Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzay aracı, planlandığı gibi Dünya’dan yaklaşık 11 milyon kilometre uzaktaki bir asteroidi başarıyla vurdu. NASA’nın web sitesinden ve tüm sosyal medya hesaplarından canlı yayın, DART’ın dünyanın önde gelen tehdit olmayan asteroidi olarak dünyanın savunma teknolojisini potansiyel asteroit ve kuyruklu yıldız tehditlerine karşı test etmek için uzaya fırlatıldığını gösteriyor. Tam zamanında Demorphos asteroidi ile çarpışmayı başardı.

Gelecekte potansiyel tehdit oluşturabilecek gök cisimlerini ölçmek ve önlemek amacıyla ilk kez gerçekleştirilen deneysel çarpışma, Hubble, Webb ve Lucy teleskopları tarafından da DART’a yerleştirilmiş kameralarla kaydedildi. Çarpışmayı canlı olarak gördük. Yaklaşık 45 saniyelik bir gecikmeyle görüntüyü takip edebildik.

 DART’ı geliştiren Maryland’deki Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Enstitüsü başkanlığındaki NASA yetkilileri, “Bu, bir gök cisminin gidişatını değiştirmeye yönelik ilk insan girişimiydi” dedi. Başarılı denemeler, uzay aracının yörüngesini yer tabanlı teleskoplarla ölçülebilecek şekillerde değiştirmek için hedeflenen bir asteroit ile kasıtlı olarak çarpışabileceğini kanıtladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

NASA’nın DART misyonu, asteroid Dimorphos ile başarıyla çarpıştı.