e
sv

NASA’nın InSight Aracı, Marsa Düşen Meteorların Sesini ve Konumunu Tespit edebildi!

21 Eylül 2022 21:14
avatar

admin

 • e 3

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Mars’taki sismik aktiviteyi inceleyen InSight aracı, Mars’a düşen meteorlardan gelen ses sinyallerini yakaladı. Mars atmosferine giren ve Mars yüzeyine çarpan meteorun ürettiği şok dalgasını izleyerek Dünya’dan başka bir gezegene çarpan bir meteorun sesini kaydedebildi. Bilim adamları, çarpmanın 5 Eylül 2021’de meydana geldiğini söylüyor. Mars atmosferinden geçerken bir şok dalgası yaydı ve şiddetli bir şekilde Mars yüzeyine çarptı.

2018’de sismik araştırma için Mars’a gönderilen ve Paris Globe Fizik Enstitüsü’nün baş tasarımcısı olan NASA’nın InSight aracı, Dünya’da bir ilke imza attı.

InSight, temmuz ayında bir dizi deprem tespit etti ve bu kez Mars’a düşen bir göktaşının ürettiği sismik ve akustik dalgaları kaydetmeyi başarabildi. Toulouse’daki Yüksek Havacılık ve Uzay Enstitüsü’nde araştırmacı olan Rafael Garcia, aracın çarpma kraterinin yerini bile bildiğini açıkladı. Mars hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilim adamları, Mars’taki ince sismik titreşimleri tespit edebilmeyi umuyorlar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

NASA’nın InSight Aracı, Marsa Düşen Meteorların Sesini ve Konumunu Tespit edebildi!