e
sv

Neuralink Çip Nedir ve Nasıl Çalışır?

08 Aralık 2022 14:33
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

ABD’li iş adamı Elon Musk, şirketi Neuralink tarafından geliştirilen kablosuz beyin çipinin altı ay içinde insan klinik denemelerine başlamasını umduğunu söyledi.

Musk tarafından insanlar ve bilgisayarlar arasında veri iletmek için sistemler geliştirmek üzere kurulan bir nöroteknoloji şirketi olan Neuralink, engelli hastaların yeniden hareket etmesini ve iletişim kurmasını sağlayacak arabirim beyin çipleri üzerinde çalışıyor.

Musk çarşamba günüyaptığı açıklamada, görme yeteneğini de geri kazanmaya çalıştığını söyledi.

Benzer şekilde insanlığın geleceğini yapay zekâ ile insan beyninin birleştiği bir gelecekte gören Musk, bir girişim olarak nitelendirilen “Neuralink” projesinin yakın gelecekte konuşma ihtiyacını ortadan kaldıracağını ve mümkün olacağını söyledi. Konuşmayı deşifre etmek. Öyle olduğunu iddia ediyor. Saç inceliğinde ipliklere bağlı elektrotlarla beyin sinyalleri.

San Francisco merkezli Neuralink, son birkaç yıldır hayvanlar üzerinde test yapıyor, ancak insan klinik deneylerine başlamak için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay bekliyor.

Girişimci iş adamı, cihazla ilgili uzun zamandır beklenen bir açıklamada, “Cihazı bir insana takmadan önce çalıştığından emin olmak istiyoruz” dedi.

Neuralink genel merkezinde yaklaşık üç saatlik bir sunum sırasında Musk, önde gelen konuklarla konuştu ve şirketinin cihazları geliştirme hızına övgüde bulundu.

“İlk başta, özellikle insanlar söz konusu olduğunda, ilerleme acı verecek kadar yavaş görünebilir, ancak bunu paralel olarak ölçeklendirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. İlerleme hızlı olmalı” dedi.

Çok iddialı, dedi Musk, Neuralink cihazının hedeflediği ilk iki insan benzeri uygulamanın, görüşü geri kazandırmak ve kaslarını hareket ettiremeyen kişilerde pirinç tarlasında kas hareketini sağlamak olduğunu söyledi. Musk, “Kör olarak doğsanız bile, görüşünüzü geri kazanabileceğinize inanıyorum” dedi. Söz konusu.

Neuralink’in bir yıl önceki son halka açık brifinginde, beyin çipine sahip bir maymun tek başına düşündü ve bir bilgisayar oyunu oynadı.

Musk, Mars’ı kolonileştirmek ve insanlığı kurtarmak gibi “yüksek hedefleri” ile tanınır. 2016 yılında kurulan Neuralink de aynı amaca sahip.
Amacı, beynin karmaşık elektroniği kontrol etmesine, felçli kişilerde motor işlevi geri kazanmasına ve Parkinson, bunama ve Alzheimer gibi beyinle ilgili bozuklukları tedavi etmesine izin verecek bir çip geliştirmekti. Ayrıca beyin ve yapay zekanın eşleşmesinden de bahsediyor.

“Neuralink” projesiyle ilgili yaptığı ilk açıklamada, insanları bilgisayarlar tarafından ele geçirilmesini önlemenin tek yolunun, bilgisayarları insan beyniyle birleştirebilen bir sistem olması gerektiğini savundu. 2020 projesiyle ilgili yaptığı açıklamada Musk, şirketin Neuralink cihazlarını 2021’de ilk kez insan beynine bağlayabilmeyi umduğunu söyledi.

Bu nedenle, pille çalışan bir çipin kafatasına yerleştirilebileceğini ve beyne elektrotlar gönderebileceğini iddia etti.

Aynı toplantıda Musk, “Konuşmamıza gerek kalmayabilir. Duygusal nedenlerle devam etmemiz mümkün olabilir. Ancak bu cihazlarla çok hızlı ve doğru bir şekilde iletişim kurabiliyoruz” dedi. Dilin ne olacağını bilmiyorum. Bu durumda, matris gibi bir şey olurdu. Başka bir dil mi konuşmak istiyorsunuz? Sorun değil, programı indirin. ”
Şirketin bu teknoloji seviyesine ne kadar çabuk ulaşacağı sorulduğunda, “Süreç hızlanarak devam ederse beş veya on yıl içinde” dedi. Benzer şekilde Musk, 2019 sunumunda 2020 sonuna kadar lisans onayı almayı hedeflediğini söyledi.

Daha sonra, 2021’in sonlarında düzenlenen bir konferansta, bu yılın sonlarında (2022) insan denemelerine başlamayı umduğunu söyledi.

2016 yılında Silikon Vadisi’nde kurulan Neuralink, Alzheimer hastalığı ve omurilik yaralanmaları gibi sinir sistemi bozukluklarını yapay zeka özellikli kablosuz çiplerle güçlendirerek iyileştirmeyi hedefliyor.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Neuralink Çip Nedir ve Nasıl Çalışır?