e
sv

New York’ta Chat GPT Yasaklandı

06 Ocak 2023 12:05
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sohbet botları genel itibariyle sorulara süratli ve rahat yanıtlar sağlayabiliyor. Ancak bilimsel nitelikli ve ömür boyu başarı için lüzumlu olan eleştirel düşünme ve sorun çözebilme kabiliyetini geliştirmiyor

Yapay zeka ChatGPT, ABD’nin New York kentindeki okullarda engellendi. New York Şehri Eğitim Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, okul internet bağlantılarında ve cihazlarında ChatGPT’ye erişimin engellendiği duyuruldu.
Yetkililer, botun yanlış bilgi sağlayabileceğini ve kopya çekmek için kullanılabileceğini söyleyerek öğrencilerin eğitimine zarar verebileceğinden endişe ediyorlar.

Bölüm sözcüsü Jenna Lyle, türünün ilk örneği yasağın “öğrenci eğitimi üzerindeki potansiyel olumsuz etki ve içeriğin hem güvenliği hem de doğruluğu hakkındaki endişelere” dayandığını söyledi.
Lyle açıklamasına devam ederek:

“Sohbet botları genel itibariyle sorulara süratli ve rahat yanıtlar sağlayabiliyor. Ancak bilimsel nitelikli ve ömür boyu başarı için lüzumlu olan eleştirel düşünme ve sorun çözebilme kabiliyetini geliştirmiyor” dedi.

Ayrıca, okulların yapay zeka ve teknoloji ile ilgili kurslarda ChatGPT’yi kullanmak için erişim hakları başvurusunda bulunabileceği de kaydedildi.
Amerikan şirketi OpenAI tarafından geliştirilen GPT-3 dil modeli Mayıs 2020’de sunuldu. GPT-3’ün 175 milyar işleme parametresi var. Bu, onu şimdiye kadar piyasaya sürülen en büyük model yapar.
Bu dil modeli üzerinde çalışan bir sohbet odası olan ChatGPT için açılan web sitesinde, kullanıcılar AI ile ücretsiz olarak sohbet edebilir, soru sorabilir ve metin yazdırabilir.
Birçok öğretmen, öğrencilerin ChatGPT’yi kopya çekmek için kullanacaklarından korkuyor. Bir Twitter kullanıcısı, bir sohbet robotunun Emily Bronte’nin Uğultulu Tepeler hakkındaki bir sınav sorusunu beş metinle yanıtladığını bildirdi. Başka bir sosyal medya kullanıcısı, William Shakespeare’in hayatıyla ilgili dört makale istediğini ve botun her seferinde farklı bir makale gönderdiğini bildirdi.

Furman Üniversitesi’nden felsefe profesörü olan Darren Hicks, bir öğrencinin ChatGPT kullandığını kanıtlamanın diğer kopya çekme yöntemlerinden çok daha zor olduğunu savundu.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

New York’ta Chat GPT Yasaklandı