e
sv

OpenAI, ChatGPT için Bug Bounty programı başlattı: ChatGPT’te açık bulana 20 bin dolar ödül verilecek!

13 Nisan 2023 23:44
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

OpenAI, yapay zeka alanında önde gelen bir şirkettir ve son yıllarda ChatGPT adlı sohbet yazılımı ile adından sıkça söz ettirmektedir. Kasım 2022’de hayata geçirilen ChatGPT, insanlarla doğal bir şekilde sohbet edebilen bir yapay zeka sistemidir. ChatGPT’nin popülerliği arttıkça, OpenAI da sistemi daha güvenli hale getirmek için bir adım atmıştır.

OpenAI, Bug Bounty adı verilen bir ödül programı başlatmıştır. Bu program, ChatGPT’de bulunan güvenlik açıklarını bulanlara ödül vermektedir. OpenAI, BugCrowd ile ortaklık kurarak süreci yönetmektedir. Sisteme bildirilen güvenlik açıklarının ciddiyetine ve etkisine bağlı olarak, açığı bulanlara nakit ödüller sunulmaktadır. Ödül miktarı, açığın ciddiyetine göre 200 dolar ile 20.000 dolar arasında değişmektedir.

Bug Bounty programı kapsamında, şu ana kadar 14 güvenlik açığı bulunmuş ve ödüllendirilmiştir. Ortalama ödül miktarı yaklaşık 1.300 dolar olarak gerçekleşmiştir. Gönderilen taleplere genellikle üç saat içinde geri dönüş yapılmaktadır. ChatGPT, OpenAI API’leri ve web siteleri gibi çeşitli alanlar, güvenlik açığı kapsamına dahildir.

OpenAI, yapay zeka teknolojisi üzerinde yedi yıldan fazla bir süredir çalışmaktadır. Şirketin kurucuları arasında Elon Musk da bulunmaktadır. Ancak Musk, 2018 yılında şirketten ayrılmıştır. OpenAI, daha sonra Microsoft’tan finansman sağlamış ve şirketin değeri 30 milyar doları aşmıştır. Microsoft, OpenAI’a 13 milyar dolardan fazla yatırım yapmıştır.

Bug Bounty programı, ChatGPT’nin güvenliğini arttırmayı hedeflemektedir. Bu program sayesinde, sisteme yönelik potansiyel tehditler tespit edilebilir ve düzeltilebilir. Ayrıca, kullanıcıların ChatGPT’yi daha güvenli bir şekilde kullanmasını sağlamak için ödüller verilerek güvenliği arttırmak isteyen bireylerin de motivasyonu arttırılmaktadır. OpenAI, bu programla birlikte ChatGPT’yi daha güvenli ve güvenilir hale getirerek, yapay zeka teknolojisinin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

OpenAI, ChatGPT için Bug Bounty programı başlattı: ChatGPT’te açık bulana 20 bin dolar ödül verilecek!