e
sv

OpenAI’dan Point-E Yapay Zeka

22 Aralık 2022 15:20
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yapay zekâ dünyasını bir sonraki atılım, 3B modeller oluşturan araçlar olabilir. Bu alan, OpenAI tarafından geliştirilen ve kullanıma sunulan Point-E’yi gösterir. Kısaca Point-E, DALL-E’ye benzer bir sistemdir ancak farklı bir şekilde istenilen 3D modeli yapar. Elbette
Point-E, geleneksel anlamda 3B nesneler oluşturmaz, çünkü bu yalnızca bir yazılımdır. Bunun yerine, bir 3B şekli temsil eden nokta bulutları ve veri noktası grupları oluşturur. Tıpkı Google’ın DreamFusion aracı gibi. Ancak Point-E’den farklı olarak çok daha hızlıdır. DreamFusion gibi sistemler, görüntüleri işlemek için çok uzun zaman ve güçlü bir GPU sistemi gerektirir. OpenAI Point-E, bir Nvidia V100 kartı ve birkaç dakika gerektirir. Adındaki E de verimliliği temsil eder. OpenAI, süreci hızlandırmak için ek bir AI sistemi eğittiğini söylüyor.

3D modelleme birçok farklı endüstride ve uygulamada kullanılmaktadır. Gişe rekorları kıran filmler, video oyunları, CGI efektleri, haritalama modelleri, VR, AR ve metaverse olası kullanımlardan sadece birkaçıdır. Bugün, metinden görüntüye sistemler oldukça olgunlaşmıştır. DALL-E, Stable Diffusion ve Midjourney ilk akla gelenler. Ancak, metinden 3B modele sistemi başka bir alemde ve geliştirme süreci devam ediyor.
Buna karşın, Point-E iki yöntemi birleştirir: metinden görüntüye ve görüntüden 3B modele.

OpenAI, DALL-E ve DALL-E 2 ile ilk aşamayı şimdiden domine ediyor. İkinci aşamada yapay zeka, 3B nesnelerle eşleştirilmiş milyonlarca veri üzerinde eğitildi. Ancak bu veri seti çok büyük değildir ve geliştirme için kullanılabilir. Bu nedenle Point-E bozuk veya eksik modeller oluşturabilir. OpenAI
tarafından paylaşılan makale, “Metodumuz bu değerlendirmede en son teknolojiden daha iyi performans gösteriyor, ancak örnekleri çok kısa sürede üretiyor” dedi. Formül kullanıldı.
2B sanat üreteçlerine yönelik mevcut odaklanmayla, model sentezi yapay zekası, endüstrinin bir sonraki büyük adımı olabilir. Ancak şimdilik bu konuyu başlangıç ​​noktası olarak değerlendirmenizi öneririz. Öte yandan önümüzdeki yıl 3 boyutlu modeller yaratan yapay zeka haberlerine de hazırlanmalıyız. Bunun nedeni, yukarıda da belirtildiği gibi, bu alanın boyutunun çok büyük olmasıdır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

OpenAI’dan Point-E Yapay Zeka