e
sv

Pfizer ve Moderna, aşıları araştırılıyor. Ne kadar güvenli?

15 Kasım 2022 20:11
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İki yılı aşkın süredir koronavirüsle mücadele eden dünya, Pfizer ve Moderna’nın kararını konuşuyor. İki şirket aşı olduktan sonra sorun yaşadığını iddia eden hastalar için yıldırım hızında hamleler yaptı ve Koronavirüs dünya çapında milyonlarca can aldı.

Pek çok alışkanlığımızı geride bırakan virüs adeta kabuğunu değiştirmeye devam ediyor. Pfizer ve Moderna, kararlarını tartışıyor. UK Daily Mail haberine göre Moderna ve Pfizer, aşının uzun vadede sorunlara yol açıp açmayacağını araştıracak.
Bu konuda şirketler aşıdan etkilendiğini iddia eden kişileri araştıracak. Bu sayede şirketler, aşının olumsuz etkilerinin olup olmayacağını belirlemeyi ve tartışmaya son vermeyi umuyor. Bu arada, ülkenin salgın konusundaki yetkili otoritesi olarak kabul edilen ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) yayınladığı veriler aşı tartışmasına son noktayı koydu.

En son raporunda, CDC yine aşının net faydasını gösterdi. CDC, aşılanmamış kişilerin koronavirüsten ölme olasılığının dokuz kat daha fazla olduğunu açıkladı. Johnson & Johnson aşısı araştırıldığında 100.000 kişide 0.23 ölüm gözlendi. Aşı yaptırmayan veya takviye yapılmayanlarda bu oran 1.6 idi. Çalışma, aşı karşıtlarının aşıların ölümü önlemediği iddialarını çürütüyor. İngiltere’nin önde gelen eğitim kurumlarından Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, ‘Neden bazı insanlara Covid bulaşmaz?’ sorusuna yanıt arandı.

İngiliz araştırmacılar, belirli mutasyonlara sahip kişilerin aşı olduktan sonra daha güçlü antikor tepkileri ortaya çıkardığı sonucuna vardılar.
HLA-DQB1*06 olarak bilinen bir geni taşıyan söz konusu gen, Covid aşısı sonrası insanlarda antikor üretimini artırıyor. Başka bir deyişle, bu gen’e sahip kişilerin, aşılamadan sonra daha güçlü koruma aldıkları için virüsü yakalama olasılıkları daha düşüktür.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Pfizer ve Moderna, aşıları araştırılıyor. Ne kadar güvenli?