e
sv

SpaceX, ISS’ye 3 Astronot ve Bir Rus Kozmonot Gönderdi

06 Ekim 2022 15:02
avatar

admin

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

SpaceX geçtiğimiz günlerde NASA için yeni bir uçuş gerçekleştirdi. Crew-5 olarak adlandırılan görev, Uluslararası Uzay İstasyonuna dört astronot gönderdi. Birkaç yıl sonra misyon bir ilk’e imza attı. İnsanlığın uzay araştırmaları hızla devam ederken, SpaceX tarafından bugün yeni bir görev başlatıldı. Elon Musk yönetimindeki dev uzay şirketi, son saatlerde NASA için uzaya astronot gönderiyor. SpaceX’in yakın zamanda NASA tarafından Hubble Uzay Teleskobu’nu kurtarmak için sözleşme imzaladığı Falcon 9 roket uçuşuna Crew 5 adı verildi. Görev, şirketin başarılı uçuşunu dört astronotu Uluslararası Uzay İstasyonuna taşıyarak sürdürdü.

Crew-5 görevi, SpaceX’in NASA için kayıtlara geçen beşinci insanlı uçuşu oldu. Bu görev, SpaceX’in sadece iki yıl içinde gerçekleştirdiği sekizinci insanlı uzay görevi olarak da dikkat çekti.
ABD, Florida’daki görev sırasında, mürettebat, bir Falcon 9 roketi üzerinde Endurance adlı bir kapsül içinde, saat 19.00’da Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatıldı. Crew 5’in görevi, Endurance’ın ikinci uzay uçuşu olarak da kaydedildi. Falcon 9 gibi yeniden kullanılabilir kapsül, geçen yıl istasyona Mürettebat 3 misyonları gerçekleştirdi.

Araç, istasyonda altı ay kalacak dört astronot taşıyordu. Bunlardan ikisi Amerikalı NASA astronotları Nicole Mann ve Josh Kasada, biri Japon JAXA astronotu Koichi Wakata ve sonuncusu Rus Roscosmos astronotu Anna Kikina idi. NASA, Kikina’yı uzaya göndermek için Rus uzay ajansı Roskosmos ile bir anlaşmaya vardı. Crew 5 görevi, Kikina’yı SpaceX’te uçan ilk Rus astronotu ve 2002’den beri bir ABD uzay aracında uçan ilk Rus astronotu yaptı.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

SpaceX, ISS’ye 3 Astronot ve Bir Rus Kozmonot Gönderdi