e
sv

Süper Kütleli Kara Delikler

08 Temmuz 2022 18:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilim adamları, son astrofizikteki en büyük gizemlerden birini belirlemeyi başardılar – erken evrende kuasarların oluşumu. Bu kozmik varlıklar ilk olarak 2003 yılında tespit edildi ve kısa bir süre sonra süper kütleli kara delikler tarafından 200’den fazla kuasar tanımlandı. Bu 200 kuasar, evrenin oluşumundan sonraki ilk milyar yıl içinde oluşmuştu. Bilim adamları, bu kuasarların evrende bu kadar erken nasıl oluştuğunu kesin olarak belirlemeyi asla başaramamışlardı. Şimdi, bir araştırma ekibi, bu ilkel kuasarların, erken evrenin nadir gaz rezervuarlarının kaotik koşullarında doğal olarak oluştuğunu keşfetti.

Portsmouth Üniversitesi’nden Dr Daniel Whalen, “İlk süper kütleli kara delikler, soğuk karanlık madde kozmolojilerindeki yapı oluşumunun doğal bir sonucuydu – kozmik ağın çocukları” dedi.

Dr Whalen, kuasarların kökenini belirleyen çalışmanın arkasındaki araştırmacılar ekibine liderlik etti. Çalışma 6 Temmuz’da Nature’da yayınlandı.

Araştırmacılar, bu kuasarların nerede oluşabileceğine dair simülasyonlar yapmak için bir süper bilgisayar modeli kullandılar. Bilim adamları, kuasarların, güçlü konsantrasyonlarda soğuk, güçlü gaz akışlarının bulunduğu uzay bölgelerinde, Güneşimizin en az 100.000 katı kütleye sahip süper kütleli kara delikler oluşturmayı başardıklarını buldular. Bu gazlı akıntılar, 1 milyar ışıkyılı genişliğindeki bir uzay bölgesinde yalnızca yaklaşık bir düzine bölgede bulundu.

“Sonuç olarak, kozmik şafaktan hemen sonra bir kuasar oluşturabilen tek ilkel bulutlar – evrendeki ilk yıldızlar oluştuğunda – kendi büyük tohumlarını da uygun bir şekilde yarattılar. Bu basit, güzel sonuç, yalnızca ilk kuasarların kökenini değil, aynı zamanda demografik özelliklerini – erken zamanlardaki sayılarını da açıklıyor” dedi.

Kuasarlar, evrendeki en güçlü ve enerjik nesnelerden bazılarıdır. Uzak galaksilerin merkezinde bulunan kuasarlar, kütleleri milyonlarca ila on milyarlarca güneş kütlesi arasında değişen süper kütleli kara deliklerden güç alır. Bu kara delikler, karadeliğe doğru düşerken sürtünme ve basınç nedeniyle ısınan yakındaki maddeyi toplar. Bu şekilde oluşturulan ısı ve elektromanyetik enerji daha sonra kuasarlar tarafından elektromanyetik enerji şeklinde salınır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Süper Kütleli Kara Delikler