e
sv

Teknolojinin Sağlık Alanındaki Önemi!

31 Ağustos 2022 08:10
avatar

admin

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir önceki Yazımızda Teknoloji sayesinde Sağlık alanında önemli katkılar yapıldığından bahsetmiştik peki nedir bu yararlar?

Önemli olan bazı çalışmalar:

Uzaktan Hasta İzleme ve Giyilebilir Cihazlar, Hassas Tıp, Kişiselleştirilmiş tedavi, Medikal nesnelerin İnterneti (İoMT), Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR), Büyük Veri ve Tahmine Dayalı Analitik,

Bunların yanı sıra

İleri Sağlıkta kullanılan bazı teknolojik cihazlar ve görevleri:

Fibroscan, karaciğer hastalıklarında biyopsi yerine ultrason dalgalarıyla ölçüm yapan, karaciğerin çok daha büyük bir alanını değerlendirilebilen bir cihazdır.

Hibrit ameliyathane, tanım olarak gelişmiş tıbbi görüntüleme sistemleri ve tıbbi cihazların aynı anda kullanılabildiği yeni konsept ameliyathane odaları için kullanılmaktadır.

Robotik cerrahi veya robot yardımlı cerrahiyi, “da Vinci” sistemini kullanarak küçük deliklerden bazı ameliyatların gerçekleştirilmesi şeklinde tanımlayabiliriz.

CyberKnife M6, Tümörü cerrahi yöntem kadar kesin bir sınırla ortadan kaldırırken, ışınların normal dokulara zarar vermesini de önleyen bir sistemdir.

Varian Edge, Türkiye ‘de ilk defa Anadolu Sağlık Merkezi ‘nde kullanılmaya başlanan Varian Edge, kanser radyoterapisinde ulaşılan en ileri teknolojilerin bir arada kullanıldığı radyoterapi cihazı.

Radixact cihazı, Accuray marka olup “tomoterapi” olarak bilinen cihaz ailesinin en yeni modelidir. Henüz dünyada nadir kullanılan bir cihazdır. Bu cihazın en temel özelliği, helikal (dairesel) tabanlı olmasıdır.

PET/CT, PET (Positron Emission Tomography) ile CT (Computed Tomography) tekniklerini aynı cihazda birleştirirken, onların ayrı ayrı verdikleri bilgiden daha fazlasını sağlayan bir görüntüleme yöntemidir.

Intraoperatif Radyoterapi, Meme kanserinde 6 haftalık radyoterapi süresi Intraoperatif Radyoterapi ile 30 dakikaya iniyor

MR-TRUS Füzyon, İleri teknoloji cihaz ve yazılım kullanılarak prostatta kanser şüphesi olan odakları saptayan ve bu odaklardan milimetrik hassasiyetle biyopsi yapılmasını sağlayan bir yöntemdir.

Radyoloji Cihazları

Ultrasonografi, meme dokusunun genel değerlendirilmesi için hem de mamografide görülen yoğunluk artışı tarzındaki alanların sıvı irikli ya da etki solid içerikli olup olmadığını ayırmak için kullanılıyor.

4 Boyutlu Mamografi, Tam Saha Dijital Mamografi FFDM; Dijital mamografi ile daha az inceleme süresinde daha detaylı görüntüleme. Dijital Tomosentez; Tomosentezle memenin milimetrik kesitleri alınıyor ve üç boyutlu görüntü elde ediliyor.CTC, Amerikan İlaç Dairesi’nden (FDA) bazı kanser türleri için onay alan ve şu an için çok az ülkede (Almanya, İtalya ve ABD gibi) uygulanan CTC yöntemi, basit bir kan testine dayanıyor. Özel bir cihaz aracılığıyla incelenen kan örneğinden alınan bulgularla, kanserli hücreler ve sayıları, hatta kanserin türü dahi tespit edilebiliyor. Üstelik tüm bunlar kanserin çok erken dönemlerinde ortaya konabiliyor.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Teknolojinin Sağlık Alanındaki Önemi!