e
sv

Teknolojiye karşı yenilecek olası 4 endüstri

12 Nisan 2022 22:02
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Şirketlerin endüstrileri değişirken yaptıkları yinelenen bir hatanın bir örneği olarak yönetim sınıflarında anlatılan hikayelerden biri, geçen yüzyılın başında araba üreticilerine odaklanıyor.

Kişisel ulaşım işinde olduklarını anlayanlar, arabalara döndüler. Sadece araba işinde olduklarını düşünen diğerlerinin çoğu, pazarları arabalara taşındığı için soyu tükendi ve onlar yapmadı.

Olaydan sonra aşikar görünüyor, ancak o zamanlar hiç de bariz görünmüyordu çünkü çoğu arabacı ve at satan ve demircilik yapanlar iflas etti.

Otonom arabalar söz konusu olduğunda, araba sahipliğinden Uber gibi tam ihtiyacımız olduğunda araba sağlayacak bir hizmete geçmeyi düşünüyoruz.

Ancak, başlangıçta Zoom gibi hizmetlerle ve nihayetinde holoportation kavramını genişleten metaverse ile daha da ileri giderek – drone teslimatı ve pandemi ile birleştiğinde – gelecekte arabalara bu kadar veya hiç ihtiyacımız olacak mı?

Holoportation veya sanal olarak seyahat etmek için avatarların kullanılması bugün kişisel ulaşım olarak kabul edilmiyor. Ancak başarılı olursa, gelecekte çoğu kişisel ulaşımı ortadan kaldırabilir ve karşılığında mevcut otomobil üreticilerini, bir asır önce bu araba üreticileriyle aynı kategoriye koyabilir.

Holoportation, ulaşım endüstrisinin bir parçası olarak mı görülmeli, yoksa mevcut kişisel ulaşım eski okul işbirliğinin, sosyal ağ oluşturmanın ve alışverişin bir parçası olarak mı düşünülmeli?

Gelmekte olan bu büyük teknoloji kesintilerinden bazılarından bahsedelim. Ardından, haftanın ürünü olan ve bu yılın olmazsa olmaz aygıtı olabilecek Nxtwear Air adlı TCL’nin başa takılan ekranıyla kapatacağız.

KİŞİSEL ULAŞIM

Pandemiden önce, kişisel ulaşım çoğunlukla hava taşımacılığına, insan gücüyle ulaşıma ve hatta büyük ölçüde farklı sınıflara giren motosikletlere odaklanıyordu. Ancak Zoom, Teams ve Webex gibi video konferans ve işbirliği ürünlerinin kullanımının artmasıyla birlikte iş seyahati ihtiyacı önemli bir darbe aldı.

Bu yıl ABD’deki Tüketici Elektroniği Fuarı’ındaki harika şeyler arasında,  Portl ve  La Vitre  aileleri ve arkadaşları sanal olarak ziyaret etmenin bir yolunu gösterirken, ARHT Media’nın Holopresence adlı bir çözümü, evinizden hiç çıkmadan herhangi bir uzak etkinlikte nasıl konuşabileceğinizi gösterdi.

Şu anda seyahat etme alışkanlığımız olsa da, pandemi bizi güvenliğimizi yeniden gözden geçirmeye ve agresif bir şekilde seyahat etmemeyi düşünmeye zorluyor. Teslimat seçenekleri genişlediği için artık mağazaya gitmemize gerek yok. Covid nedeniyle doktorlarımız bizimle giderek daha fazla uzaktan görüşüyor ve alışveriş merkezlerine ve büyük mağazalara gitme ihtiyacımızı gidermek için Amazon ve Trendyol, Hepsiburada  gibi hizmetleri kullanabiliyoruz.

Arabalar gerçekten otonom hale geldiğinde, neden evlerimizden çıkmak zorunda kalacağımız birkaç kez bir arabaya sahip olmamız gerekiyor? Sadece araba servisiyle iletişime geçin ve kapınızda otomatik bir araç belirecek ve yüksek bir binadaki bir asansör gibi işlev görecektir. Asansör sahibi olmanıza gerek yok, o zaman neden araba sahibi olmanız gerekiyor?

Tüketici Elektroniği Fuarı’ındaki birçok araba tasarımı, arabalardan çok hareketli oturma odalarına benziyordu ve birçoğu oldukça çirkindi. Ama asansörler de öyle ve görünüşe bakılırsa o eski sarı taksileri veya otobüsleri umursadığımızdan daha fazla onların neye benzediğini umursamıyoruz.

Ayrıca, her ikisi de çok hızlı ilerleyen uçan arabalar ve insan taşıyan insansız hava araçları hakkında konuşmaya bile başlamadık. Araçlar otonom hale geldiğinde, profesyonel sürücülere veya ehliyetlere ihtiyacımız olmayacak çünkü insanlar araba kullanmayacak.

FİLM VE TELEVİZYON

Video oyunlarında, bir dizi komut dosyasını izleyen oyuncu olmayan bir karakter olan NPC adlı bir konseptimiz var. Ama aktörlerin ve figüranların yaptığı da bu değil mi? Yakında, bir NPC’yi bir filmde görünecek şekilde programlamak ve bir senaryoyu karakterin gerçekçi bir temsiline dönüştürmek, bir kişiyi işe almaktan çok daha kolay ve çok daha ucuz olabilir.

Aktörler hastalanabilir, davranışsal sorunları olabilir, ekran dışında başları belaya girebilir ve bu da sonlandırılmalarına neden olabilir ve onları her kullanışınızda daha pahalı hale gelirler. Günümüzde filmler zaten büyük ölçüde bilgisayar grafikleriyle çekiliyor ve işlenmiş bir karakterin sanal bir sahnede çalışması bir insandan çok daha kolay.

Şimdi, sadece oyunculuk değil. Komut dosyası yazma artık yapay zeka kullanılarak yapılabilir. Sanal oyuncular için yemek servisine veya işe almaya ihtiyacınız yok ve dijital film yapım motoruyla, insanlara kıyasla dijital karakterlerle sonuca ince ayar yaparken senaryoyu daha kolay yeniden yazabilir ve sahneyi dijital olarak yeniden çekebilirsiniz.

Dust gibi stüdyolar zaten çok daha ucuz dijital araçlar kullanarak nispeten yüksek kaliteli içerik üretiyorlar ve günümüzde giderek artan sayıda film, önceden bu rollerde insanlara ihtiyaç duyacak olan sahneler için işlenmiş insanları figüran olarak kullanıyor.

Peki yönetmenleri, yazarları, oyuncuları, figüranları, kameramanları ve geri kalan tüm film ekibini birkaç programcı ve gelişmiş yapay zeka ile değiştiriyor muyuz? Sonuç hala bir film – ve Netflix ve Amazon gibi hizmetler bugün içerik için hiç bitmeyen bir iştaha sahip. Bana öyle geliyor ki video oyun stüdyoları, bu eğilim sona ermeden film stüdyolarının yerini alabilir.

ÇİFTÇİLİK

İklim değişikliği nedeniyle geleneksel tarım yöntemleri büyük ölçüde demode hale geliyor. Çok daha az alanda daha fazla gıda üreten ve şehirlerde bulunan müşterilere çok daha yakın olabilecek depo çiftliklerine taşınıyoruz.

Bunun gibi çiftlikler, maliyeti ve kontaminasyonu azaltmak ve geleneksel çiftliklerin genellikle eşleşemeyeceği bir ölçekte çalışmak için robotlar ve otonom ekipmanlar tarafından giderek daha fazla tercih ediliyor.

Ayrıca çiftçiler için sığır eti, tavuk ve diğer hayvansal protein kaynaklarına alternatifler geliştiriliyor.

Bu değişiklikler sadece hızlı hava değişimi zamanlarında daha güvenilir olmakla kalmamalı, aynı zamanda çevre için potansiyel olarak daha faydalı olmalıdır çünkü yağmur ormanlarını temizlemenize ve artık diğer hayvanları yemenize gerek yoktur. Yediğimiz bazı hayvanlar, iklim değişikliğine önemli ölçüde katkıda bulunan büyük metan gazı üreticileridir.

Bu, özellikle gıdaları 3D yazdırmaya başladığında, çiftçiliğin üretim gibi olacağı anlamına mı geliyor? Geleceğin çiftliği başka bir fabrika olabilir.

ÜRETME

Depolar ve fabrikalar, robot kullanımının artması ve insan işçiye olan ihtiyacın azalmasıyla değişiyor. Fabrikalar etkili bir şekilde, hem hacimli çerez kesici ürünler hem de artan otomasyon sayesinde çok daha ucuz özel teklifler üretebilen devasa 3D yazıcılara dönüşüyor.

Fabrikalar tam otomatik hale geldikten sonra hala fabrikalar mı? Yoksa talep üzerine istediğimiz ürünleri 3D olarak basan ve artan çeşitlilikte otonom araçlar ve paket taşıyan drone’ları kullanarak gönderen devasa cihazlar mı?

Tam otomatik 3D baskı fabrikalarında daha az kapanma olmalı, büyümelerini yavaşlatan enflasyondan daha az etkilenmeli ve tam zamanında üretim modeli kullanarak geçici talebi daha fazla karşılayabilmelidir. Ayrıca, bu otomatik fabrikalar süreçlerinin bir parçası olarak 3D baskı kullanacakları için daha küçük, daha yerel ve muhtemelen lojistik aksamalara karşı daha dirençli olabilirler.

ÖZET: BUZDAĞININ UCU

İçten yanmalı motorlu (ICE) arabaların, kişisel robotların, askeri dronların (birkaç yıl içinde askeri pilotlara veya sürücülere ihtiyacımız olmayabilir), fast food robotlarının fast food restoranlarını büyük restoranlara dönüştüren elektrikli araçların büyük ölçüde bozulmasıyla ilgili sayfalara devam edebilirim. yiyecek otomatları ve uydu tabanlı veri ve ses hizmetleri – ve Starbucks’tan daha iyi bir fincan kahve yapan gelişmiş kahve otomatları zaten var.

Kişisel ulaşım gerçekten kişisel mi yoksa iletişim pazarının bir parçası mı oluyor? Restoranlar, fabrikalar ve 3D yazıcılar teknoloji pazarının bir parçası olmak için birleşiyor mu? Filmler ve video oyunları birleşip farklı deneyimler sunacak, ancak aynı oluşturma araçlarını ve arka ucu kullanacak mı? Eğer öyleyse, sonuca ne diyoruz?

Bilgisayarlar ve akıllı telefonlar hızla birleşiyor, ancak sonuç gelişmiş bir akıllı telefon mu yoksa daha taşınabilir bir bilgisayar mı? Bunların hepsi önümüzdeki on yılda ele alınacak şeyler ve hangi yeni segmentte olduklarını anlayan şirketler muhtemelen hayatta kalacak. Bu değişiklikleri öngörmeyen ve zamanla gelişmeyenler muhtemelen olmayacak.

Ancak kesin olan bir şey var ki, bu on yıl hem eşi görülmemiş miktarda değişim hem de birçok şirket ve insan aniden çıktıkları yolun çıkmaza girdiğini keşfedecek. Uyarılmıştın.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Teknolojiye karşı yenilecek olası 4 endüstri