e
sv

Teknolojiyi Nasıl Doğru Bir Şekilde kullanabiliriz?

30 Ağustos 2022 22:29
avatar

admin

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Günümüz Teknoloji Hayatımızda o kadar yer edindi ki nerdeyse her işimizi, eğitimimizi, öğrenimimizi ve birçok aktivitemizi teknoloji sayesinde kolaylaştırabiliyoruz.

Teknoloji geçmiş ten buyana durmaksızın hızla ilerlemekte olup dönemine göre birçok yenilik sağlamaktadır. Teknoloji ile gelişen telefon, televizyon, giyilebilir teknoloji ve daha birçok ürün hayatımızda vazgeçilmez bir konuma gelmiştir.  Bununla beraber teknolojinin yararları ve zararları da gün geçtikçe artmaktadır. Peki nedir bu teknolojinin yararları ve zararları;

Öncelikle Teknoloji birçok alanda hayatımıza katkı ve yarar sağlamaktadır. Bu yarlardan en temeli ve önemlisi Sağlık alanında yapılan gelişmelerdir.

Fibroscan, Hibrit ameliyathane, Robotik cerrahi veya robot yardımlı cerrahiyi, CyberKnife M6, Varian Edge, Radixact cihazı, PET/CT, Intraoperatif Radyoterapi, MR-TRUS Füzyon, Radyoloji Cihazları, Ultrasonografi, 4 Boyutlu Mamografi, CTC, gibi birçok sağlık alanında gelişmeler yapılmıştır.

Tabi sağlık haricinde evde televizyon, ışık sistemi, ses sistemi ve güvenlik sistemimi cep telefonları, giyilebilir teknolojik ürünler, bilgisayar gibi birçok ürünü günlük hayatta kullanmaktayız ve birçok ihtiyacımızı çok daha kolay bir şekilde hal edebilmektedir. Teknolojinin kullanımı bir yandan insan hayatını kolaylaştırırken, yanlış kullanımı birçok olumsuz durumu beraberinde getirmektedir.

Yüz yüze iletişimde yaşanan zorluklar, yalnızlık, sorumlulukları aksatma, uyku, yemek yeme ve duruş bozuklukları, Görme Problemleri, Boyun Ağrısı, Bağımlılık, Öfke Kontrolü ve Radyasyon yaydığından dolayı kansere sebebiyet verebilir. Teknolojinin ebeveynler, gençler ve çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinden bazılarıdır. Ancak ebeveynlerin bildiği gibi, teknolojiyi çocuklarımızın hayatından ve kendi hayatımızdan tamamen çıkarmak imkânsızdır.

Peki Teknolojiyi nasıl doğru bir şekilde kullanabiliriz:

Tıpta, işyerinde, yeni buluşlarda, arabalarda teknolojiye ihtiyacımız var. Ancak sosyal medyalar da saatlerce oyalanmak ve sosyal hayatınızı yok saymak yerine çevrenizdeki insanlarla vakit geçirebilmek için bu süreyi sınırlayabilirsiniz. Veya çeşitli hesapları veya sistemleri çökerterek kullanılmaması gereken bilgi veya görsel içeren bilgileri hiçbir şekilde kullanmamalısınız.

Teknolojinin bu kadar yoğun kullanılmasının ilişkiler üzerinde büyük etkisi var. Bazen yanlış anlaşılmalar oluyor. Bu nedenle teknolojiyi ihtiyaç ve isteklerimize göre sınırlı ölçüde kullanmalıyız. Dünyanın her yerinden insanlar bu sürdürülebilir teknolojiyi bizimle kullanıyor ve en küçük fikir bile insanlığı etkileyecek kadar önemli olabilir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Teknolojiyi Nasıl Doğru Bir Şekilde kullanabiliriz?