e
sv

Türkiye Çip Üretmek İçin Çalışmalara Başladı!!

11 Ağustos 2022 14:50
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çin-Tayvan gerginliğinden sonra tüm dünyanın gözü çip üretimine döndü. Tayvan, Çip üretiminde yüzde 60’ını karşılıyor. Dünyada en çok çip üretimini yapan Tayvan bu günlerde Çin ile yaşanılan gerginlikten tüm dünya tedirgin. Bundan dolayı bu gerginlikten doğabilecek çip krizinden etkilenmemek için ülkeler kendileri çip üretmek için Çalışmalara başladı. Bunlardan biri de Amerika oldu. Amerika, Joe biden nın CHIPS and Science Act’ı (Çipler ve Bilim Yasası) nı imzalayarak çip üretimine destek için 280 Milyar dolar destek vereceğini açıklamıştı.

Türkiye de ise Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Çip üretimi için Ankara’da yer ayrıldığını belirtti. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kayseri’de katıldığı Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, Çin-Tayvan Gerginliğinden doğabilecek çip e vurgu yaptı.

Çip üretiminde yavaşlama olması takdirde Araba ve elektronik eşyaların üretiminde yavaşlama olacağı düşünülüyor. Türkiye şu anda çip üretimi için yatırımla ilgili çalışmaların olduğu söylendi.

 Mehmet Muş çip için devamında şunları dile getirdi, “Türkiye bu işin içine girmek istiyor. Girmemizin gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sürekli taşıma suyuyla değirmen dönmez. Bunun çok farklı seviyeleri var. Bütün seviyeleri yürütmeseniz de bazı seviyeleri yürütmeniz gerekiyor. Gelecek artık daha da teknolojikleşecek ve dijitalleşecek. Tabi dijitalleşecek her alanda bu çipe ihtiyaç olacak dedi. Geçmiş zamanda çip krizinden dolayı Araba üretimi yavaşlamıştı”.

Devamında ise;

“Buna olan talep artacak. Bu anlamda biz Türkiye olarak üretici güç olmak istiyoruz. En önemli ihtiyacımız su. Çipte su çok kullanılıyor. Çipin kullanılması için suya ihtiyaç var. Bununla ilgili bir hazırlığımız var.” sözlerini kullandı.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Türkiye Çip Üretmek İçin Çalışmalara Başladı!!