e
sv

Türkiye de HIV Korkusu, Pandemi Gibi Oldu!

05 Ocak 2023 13:57
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sağlık Bakanlığı’na göre Türkiye’deki insan bağışıklığı yetmezliği virüsü (HIV) vaka sayısının 40 bine dayandığını açıkladı. Prof. Dr. Alper Şener’e göre, “Bu artış devam ederse Türkiye’de HIV salgını önümüzdeki yıllarda da devam edecek” dedi.

Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, HIV konusunda farkındalık yaratılması gerektiğini ifade etti.
Alper Şener, Türkiye’de HIV bulaşan insan sayısının Sağlık Bakanlığı’na göre 40 bin kişiye dayandığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

Aslında son üç yıldır Covid-19 pandemisine dikkat ediyorum ama dünyada sessiz sedasız bir “HIV pandemisi” yaşanıyor.
Bu sessiz salgın, her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Sağlık Bakanlığı’na göre Türkiye’de enfekte insan sayısı 40.000’e ulaştı.
Son 2-3 yılda ilk teşhis yaşının hızla düştüğü görülmektedir. Ortanca yaşın 25-30 olmasını beklerken bu rakamlar 20’nin altına düşmeye başladı. Bu konuda farkındalık yaratmalı ve bu sessiz salgının gürültülü bir salgına dönüşmesine engel olmalıyız.

HIV’in cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğunu belirten Dr. Şenner, şunları söyledi:

Lütfen bulaştırmamaya dikkat edin. Alkolü eğlence amaçlı ilaçlarla birleştirmek, korunmasız ve korunmasız cinsel davranışlarla sonuçlanır, bu nedenle bu faktörler dikkate alınmalıdır.

Türkiye, dünya ve Avrupa nesilleri ile karşılaştırıldığında AB ülkeleri arasında en hızlı artan HIV vakalarından birine sahiptir. Diğer hastalıklarla karşılaştırıldığında bu çok önemli bir rakam gibi gelmeyebilir.

80 milyonluk bir ülkede 40.000 hasta çok gibi gelmeyebilir ama uzun süreli hastalık yükü oluşturan ve ömür boyu ilaç tedavisi gerektiren bir hasta popülasyonudur.
Bu artış devam ederse Türkiye’de HIV salgını daha uzun yıllar devam edecek.

Erken tedavi çok mühim

Her yıl eklenen yaklaşık 1000-2000 yeni vaka ile, özellikle genç yaş devam ederse, önümüzdeki yıllarda daha uzun bulaşma zincirleri ve daha yüksek bir hastalık yükü görüyoruz.

Bu, devam eden pandemiye yeniden odaklanma ihtiyacını gösteriyor. Virüs ilk alındığında ilk üç hafta belirgin bir belirti görülmez.

Ateş, halsizlik, uykusuzluk gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlar ancak bu belirtiler 3 aydan sonra daha belirgin hale gelir.
Bunlara hastalık tanımlayıcı bulgular denir. Lenf düğümleri, boğaz ağrısı, saç dökülmesi, bir aydan fazla süren ishal.

Bu hastalarda hızlı kilo kaybı olabilir. Bu bulgular şüpheli bulgulardır. Virüs, bir antikor testi ile tespit edilir.
Kandaki virüs miktarı fazla ise tedaviye başlanır. Tedaviye başlandıktan sonra yaklaşık 3 ayda kontrol sağlanır.
Bu nedenle tedaviye erken başlamak çok önemlidir. Bizim tarafımızdan kontrol edilmezse, bu hastalar fırsatçı hastalıklar nedeniyle kaybedilebilir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Türkiye de HIV Korkusu, Pandemi Gibi Oldu!