e
sv

Türkiye’nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu İMECE uzaya fırlatıldı

15 Nisan 2023 14:08
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu İMECE, TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilerek, Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı. İMECE’nin fırlatma operasyonu hava şartları nedeniyle 3 kez ertelenmişti ancak sonunda başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

İMECE projesi yöneticisi Emir Serdar Aras ve ekibi, Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nde uydunun fırlatma sürecini koordine ederken, eş zamanlı olarak Türkiye’de TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünün yer takip istasyonunda program yapıldı. Törene, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da katılarak, fırlatma gerçekleştirildi.

İMECE ile birlikte TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen diğer görüntüleme uyduları AKUP, KILIÇSAT ve CONNECTA T2.1 küp uyduları da aynı roket içerisinde uzaya fırlatıldı. İMECE’nin yörüngesine yerleştiği ve ilk sinyallerin alındığı açıklandı.

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da video mesaj gönderirken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise fırlatmanın ardından törene telefonla bağlanarak, emeği geçenlere teşekkür etti. Bakan Varank, İMECE uydusundan ilk sinyalin alındığını ve uydunun yörüngesine yerleştiğini duyurdu.

İMECE’nin görevi, yüksek çözünürlüklü görüntüleme yaparak, tarım, çevre, arazi kullanımı, yerel yönetimler, ulaştırma ve savunma alanlarındaki ihtiyaçları karşılamak olacak. Ayrıca, İMECE’nin, Türkiye’nin uzay teknolojileri alanındaki gelişimine de katkı sağlaması hedefleniyor.

TÜBİTAK UZAY, İMECE projesiyle birlikte, Türkiye’nin uzay teknolojileri alanındaki milli ve yerli ürünlerini geliştirmeye devam ediyor. Bu projelerin hayata geçirilmesiyle birlikte, Türkiye’nin uzay teknolojileri alanındaki yerli ve milli üretim kapasitesi artacak ve bu alanda daha fazla başarı elde edileceği düşünülüyor.

TÜBİTAK UZAY, Türkiye’nin milli imkanlarıyla geliştirdiği yer gözlem uydusu İMECE’yi, 680 kilometre yükseklikte güneşe eş zamanlı yörüngede konumlandırmak üzere fırlatacak. İMECE, tasarım görev ömrü olan 5 yıl boyunca, hedef teşhis, tespit, doğal afet, tarımsal uygulamalar gibi birçok alanda ülkeye hizmet verecek. Uydu, dünyanın her yerinden görüntü elde edebilecek.

İMECE, Türkiye’de ilk kez üretilen metre altı çözünürlüğe sahip elektro-optik uydu kamerası ile donatıldı. Bu kamera, Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ihtiyacını yerli kaynaklarla karşılayacak önemli bir teknolojik gelişmedir.

TÜBİTAK UZAY, İMECE Projesi kapsamında uçuş bilgisayarı, elektrikli itki, yönelim ve yörünge belirleme, güç ve haberleşme alt sistemleri de tasarlayıp üretti. Uçuş bilgisayarı yazılımları, yönelim ve yörünge yazılımları, analiz yazılımları ve yer istasyonu yazılımları gibi diğer yazılımlar da TÜBİTAK UZAY mühendisleri tarafından geliştirildi. İMECE uydusuna katkı sağlayan diğer TÜBİTAK kurumları arasında TÜBİTAK UME manyetometre ve manyetik tork çubuğu ile TÜBİTAK MAM sabit güneş paneli yer almaktadır.

İMECE ile birlikte fırlatılacak olan diğer görüntüleme uyduları AKUP, KILIÇSAT ve CONNECTA T2.1 küp uyduları da TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirildi. Bu uydular da çeşitli alanlarda ülkeye hizmet verecekler.

Proje, yeni uyduların yapı taşlarını oluşturacak kritik uzay teknolojileri geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu proje ile Türkiye, uzay teknolojisi alanında yetişmiş insan gücü ve bilgi birikimi kazanacak, ayrıca sahip olunan kritik uzay teknolojilerinin ihracat potansiyeli de artacaktır.

İMECE Projesi kapsamında üretilen İMECE uydusu, Haziran 2022’de ısıl vakum, titreşim, akustik ve elektromanyetik uyumluluk testlerini başarıyla geçtikten sonra ABD’ye gönderilmiştir. İMECE uydusu, yaklaşık 700 kilogram ağırlığında ve yaklaşık 2 metre x 3,1 metre boyutlarında olan bir uzay aracıdır.

İMECE uydusunun çekim kabiliyeti, 1000 kilometre uzunluğunda 16,73 kilometre genişliğinde bir alanı tek seferde çekebilme ve 320 megabayt/saniye brüt veri hızı ile yer istasyonuna çektiği görüntüleri indirme kabiliyetidir. Uydu, başta elektro-optik kamera olmak üzere uçuş bilgisayarı, elektrikli itki, yönelim ve yörünge belirleme, güç ve haberleşme alt sistemleri, yıldız izler, güneş algılayıcı, tepki tekeri, küresel konumlandırma sistemi alıcısı, manyetometre ve 7.3 metre çapında antene sahip yer istasyonu gibi yerli üretim alt sistemleri kullanmaktadır.

İMECE uydusu, X bant ve S Bant haberleşme sistemleri ve uçuş bilgisayarı yazılımları başta olmak üzere, yönelim ve yörünge yazılımları, analiz yazılımları, yer istasyonu yazılımları ile şifreli ve güvenli haberleşme özellikleri ile donatılmıştır.

İMECE Projesi, Türkiye’nin uzay teknolojisi alanındaki yeteneklerini arttırmayı ve sahip olduğu kritik uzay teknolojilerini ihracat potansiyeli kazandırmayı hedeflemektedir. İMECE uydusu gibi yerli üretim alt sistemleri, Türkiye’nin ulusal güvenliği için de önemlidir ve Türkiye’nin savunma sanayi alanında da ilerlemesine katkı sağlayacaktır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

Türkiye’nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydusu İMECE uzaya fırlatıldı