e
sv

UZMAN İSİMDEN EYT’LİLERE “BUNU YAPIN”UYARISI

14 Mart 2022 08:41
Sosyal Güvenlik Uzmanı Dilek Ete, EYT’lilere doğum ve askerlik borçlanmalarını yaptırmalarını önerdi. Ete, “Askerlik ve doğum borçlanması, emeklilik hesabında yaşı değiştiriyorsa mutlaka yapılmalı” diye konuştu.
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sosyal Güvenlik Uzmanı Dilek Ete, EYT Federasyonu’nun Twitter Sohbet Odası’nda EYT’lilerin sorularını yanıtladı.

Borçlanma konusunda değerlendirmelerde bulunan Ete, şu bilgileri verdi:

“EYT’lilerin doğum ve askerlik borçlanmasını özellikle 8/9/1999 öncesi süreleri karşılıyorsa, sürelere denk geliyorsa ben mutlaka bu borçlanmayı yapmalarını öneriyorum. Neden bu borçlanmayı yapmalarını öneriyorum? Emekli aylığının artmasında kesin katkısı var.

8/9/1999 öncesi aylık bağlama oranı daha yüksek. Borçlanma 2008’den önceki sürelerin satın alınmasıdır. Askerlik ve doğum borçlanması, emeklilik hesabında yaşı değiştiriyorsa mutlaka yapılmalı.

Temmuz ayında tekrar bir düzenleme yapılacağını düşünüyorum. Alım gücü çok düştü. Bu asgari ücret rakamı üzerinde tekrar bir düzenleme yapılacağını düşünüyorum. Bu doğum borçlanması, askerlik gibi borçlanmalar da asgari ücrete endeksli. Asgari ücret arttıkça burada ödeyeceğimiz rakamlar da artıyor.

Dolayısıyla mutlaka ve mutlaka doğum ve askerlik borçlanmasına ihtiyacı olan prim günü eksik olan ya da aylığını artırmak isteyen herkesin mutlaka borçlanmaları beklemeden 2022 içerisinde hatta temmuza kalmadan imkanları varsa ödemesi gerektiğini düşünüyorum.”

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

UZMAN İSİMDEN EYT’LİLERE “BUNU YAPIN”UYARISI