e
sv

“Yapay zekalı sanal çocuklar geliyor”

03 Haziran 2022 09:58
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yapay zeka alanında uzman bir isim olan İngiltereli Catriona Campbell, insanların çok yakın bir zamanda metaverse içinde yapay zekalı sanal çocuklar yetiştireceğini ön görüyor.

The Telegraph’a konuşan Catriona Campbell, 1990’ların popüler “Tamagotchi sanal bebeklerini” anımsattı. Bu fikirlerini “Tasarım Yoluyla Yapay Zeka: Yapay Zekayla Yaşama Planı” (AI by Design: A Plan For Living With Artificial Intelligence) isimli yeni kitabında da yazan uzman, bu sanal çocukların nüfusun kalabalıklaşması, kaynaklarınsa sınırlı olması nedeniyle iyi bir alternatif olacağını savundu.

Günümüzün en acil sorunlarını çözebilir

Sanal bebekleri çevre dostu ve daha az maliyetli bir seçenek diye niteleyen Campbell, “Bu fenomen doğru yönetilirse aşırı nüfus da dahil olmak üzere, günümüzün en acil sorunlarını çözebilir” dedi. Campbell’ın ana argümanı, artan nüfusun çevre üzerindeki yıkıcı etkilerine dayanıyor. Öte yandan dünya nüfusunun bu yüzyılın ikinci yarısında hızla düşmeye başlayacağı da öngörülüyor.

Çocuk saihibi olma isteği azalıyor

Hatta bazı uzmanlar, nüfus artış hızındaki azalmayı, insanın neslinin tükeneceğini gösteren bir işaret olarak değerlendiriyor. Öte yandan, 2020’de İnglitere’de yapılan bir araştırma, çiftlerin yüzde 10’unun nüfusun giderek artmasından endişe duyduğu için çocuk yapmaktan kaçındığını ortaya koymuştu. Araştırmaya katılan bir diğer yüzde 10’luk dilim de maddi sıkıntılar nedeniyle çocuk sahibi olmak istemediklerini ifade etmişti.

Çiftler sanal bebeklere sıcak bakar

Yapay zeka uzmanı Campbell’a göre tüm bu göstergeler, çiftlerin sanal bebeklere daha sıcak bakacağı anlamına geliyor. “Sanal çocuklar, şu anki noktamızdan bakınca dev bir sıçrama gibi görünebilir” diyen Campbell, sözlerini şöyle sürdürdü: Ancak metaevren kavramı geliştikçe, sanal çocukların toplumun kabul görmüş ve tamamen benimsenmiş bir parçası haline geldiğini görebiliyorum.”

Tamamen ücretsiz olmayacak

Diğer yandan yandan uzman isim, “Tamagotchi nesli” adını verdiği bu çocukları yetiştirmenin de tamamen ücretsiz olmayacağını vurguladı: Ancak tüketici talebi olursa, ki bence öyle olacak, yapay zekalı çocuklar nispeten düşük bir aylık ücret karşılığında geniş çapta erişilebilir hale gelecek. Campbell ayrıca CGI (bilgisayar tabanlı görsel oluşturmaya yarayan grafik uygulaması) ve makine öğrenimi gibi teknolojiler sayesinde dijital çocukların son derece gerçekçi yüzlere ve bedenlere sahip olacağını ifade etti.

Gerçekçi duygusal tepkiler taklit edebilecekler

Uzmana göre ses analizinin kullanılmasıyla bu çocuklar ebeveynlerini tanıyıp onlara yanıt da verebilecek ve gerçekçi duygusal tepkileri taklit edebilecek. Halihazırda sanal bebek projeleri üzerinde çalışan bir teknoloji firması da var. Yeni Zelanda merkezli Soul Machines kısa süre önce “BabyX” (BebekX) adı verilen bir deneye başlamıştı. Projenin yapay zekayı insanlaştırarak halkın bu teknolojiyle etkileşime girmesini amaçladığı ifade edilmişti.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

“Yapay zekalı sanal çocuklar geliyor”