e
sv

YKS Ek Tercihler Ne Zaman Başlayacak

17 Ağustos 2022 21:45
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2022-YKS Yükseköğretim Programı ve Kontenjan Yönergesi yayınlandı. ÖSYM YKS 2022 rehberine göre ek yerleştirmelerin nasıl oluşturulacağına dair detaylar paylaşıldı. Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra açık olan pozisyonlar üniversiteler tarafından ÖSYM’ye bildirilecektir.  2022-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boşalan veya kayıtsızlık nedeniyle doldurulamayan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına ÖSYM tarafından ek kontenjanlar yoğunlaştırılacaktır. Yerleştirme merkezi tarafından bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek bir yerleştirme için başvuramazlar.

Ek yerleştirmelerde; Merkezi Genel Yerleştirme için en düşük puanın altında puan alan adaylar lisans ve ön lisans programlarına yerleştirilmeyecekler. Kesin kayıttan sonra kontenjan farkı olan programlara öğrenci alınmayacaktır. Ek YKS tercih kılavuzu henüz yayınlanmadı. Üniversite 2. Yerleştirme ve yerleştirme kılavuzu önümüzdeki günlerde yayınlanacaktır.

Ek yerleştirme ücreti ne kadar olacak?

Ek yerleştirme ücreti 30,00 TL olarak belirlenmiştir. Ek yerleştirme tercih eden adaylardan yerleştirme için ek ücret ödemeyen adayların ek yerleştirme olan tercihleri geçersiz sayılacak ve yerleştirme sürecine dahil edilmeyecektir.

ÖSYM Yönetim Kurulu’nun 14 Ocak 2019 tarihli kararına göre şehit eşleri, şehit çocukları, gaziler, gazi eşleri ve gazi çocuklarından ek düzenleme ücreti alınmayacaktır. Maksimum başvuru sayısı 24 olacaktır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sıradaki içerik:

YKS Ek Tercihler Ne Zaman Başlayacak